doğum kontrol hapı sonrası hamile kalma

ben 21 yaşındayım. ve 1buçuk yıl yasmin doğum kontrol hapı kullandım. 1 ay önce apandist ameliyatı oldum ve apandistim alındı. bu sırada hapı kullanmayı bıraktım. tekrar başlamayı düşünüyorum. ileride hamile kalmamda bir sorun olur mu? çocuk doğuramama gibi bir olasılık var mı?

cevap:

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Seyfettin Uludağ, doğum kontrol yöntemlerinin gebeliğe etkisiyle ilgili sorulara verdiği yanıtlar:

Doğum kontrol ilaçları doğurganlığı azaltır mı?

Kullandığınız süre içinde doğurganlığı engeller, ancak kullanım bırakıldığında böyle bir etkisi kalmaz. Hatta kadın sağlığına olumlu katkısı vardır; gebeliği önlediği için gebeliğe bağlı hastalık ve ölümlerde de azalma olur. Ayrıca vajinal enfeksiyonlardan ve pek çok hastalık riskinden de korur. Bu anlamda kadının koruyucusu olarak kabul edilebilir.

Doğum kontrol haplarını bıraktıktan ne kadar sonra hamile kalınabilir?

Normalde hemen kalınabilir. Çok büyük sakıncası da yoktur. Ancak olası tehlikeli durumlardan kaçınmak için 3 ay sonra kalmasının doğru olacağı kabul ediliyor. Çünkü doğum kontrol hapları uzun yıllar yumurtlamayı durdurur ve böyle olunca da hap bırakıldıktan hemen sonraki ilk yumurtalar ile oluşan bazı gebeliklerde bebekte doğum anomalisi görülebilir. Bu yüzden hamilelik için hapı kesmenin ardından üç kez adet görmeyi beklemeleri öneriliyor.

Doğurganlık kapasitesini bilmeyen kişinin doğum kontrol yöntemlerini kullanması ne kadar doğru?

Özellikle 42 yaşından sonra gebe kalma şansı hayli azalır. Bu durumdaki kadınların ve özellikle sigara içen, varisleri, kalp hastalığı ve bacaklarında kan pıhtılaşması olan kadınların gebeliği önlemek amacıyla hap kullanmaması gerekir. Aynı koşullar doğurganlık çağındaki kadınlar için de geçerlidir. Ancak özellikle 20-35 yaş arası gebe kalma oranı yüksek olduğu için çocuk istemeyen kadınlar doğum kontrol yöntemleri arasında doğum kontrol haplarını seçebilirler. Ancak burada risk faktörlerine de dikkat etmelidirler.

Kaynak: webhatti.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir