Prostat Biyopsisi

doktor oneri

Prostat biyopsisi anormal rektal muayene bulguları ile yüksek PSA seviyeleri sonucunda prostat kanseri şüphesinin kesinleştirilmesi amacıyla yapılır.

Günümüzde prostat biyopsisinde “Transrektal Ultrason-TRUS” denilen teknik kullanılmaktadır.

Uygulama Şekli

Doktorunuz  ucunda biyopsi iğnesi bulunan ultrason aletini rektumdan içeri sokar.  Bu ultrason aleti yardımıyla prostat  görüntülenir.  Ardından tek kullanımlık iğne ile prostatınızdan küçük bir doku parçası alınır.

Genelde biyopside kanserin en çok ortaya çıktığı periferal bölge de dahil olmak üzere 6 kısımdan doku örneği alınır.  Ancak son dönemde sonuçların daha güvenli olması açısından 10-12 örnek de alınabilmektedir.

İşlem Süresi

Ultrasonla inceleme yaklaşım 10-15 dakika, biyopsi alınması da 5-10 dakika sürer.  Genellikle lokal aneztezi altında uygulanır.

Hazırlık Süreci

Kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.  Doktorunuz bunların işlemden ne kadar önce kesilmesi gerektiğini size söyleyecektir.

Doktorunuz herhangi bir enfeksiyon riskini azaltmak için önceden geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanmanızı isteyebilir.

Kortizon veya kemoterapi ilaçları kullanıyor yada zayıf bir bağışıklık sisteminden yakınıyorsanız bunları da mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz.

Kalp kapağı hastalığı, kalp üfürümü, romatizmal ateş öyküsü bulunanlar ile bakteriyel endokardit hastalarının da mutlaka işlem öncesi durumlarını doktorlarına bildirmeleri gerekmektedir.

Yan etkisi

Prostat biyopsisinde çoğunlukla ağrı kesiciye bile gerek kalmayan çok hafif bir rahatsızlık hissedilir.  Verilecek aneztezi miktarı da yine alınacak doku miktarıyla orantılı olarak artar.  Lokal aneztezikler genellikle aneztezi anlamında yeterli olmaktadır.

İşlem sonrası penis ve rektumda hafif bir ağrı hissedebilirsiniz.  Bu ağrı birkaç saat içinde geçecektir.

Bazı erkeklerde işlem sonrasında idrarda kan veya kan pıhtısı görülebilir.  Bu problemde 3-7 gün arasında geçecektir.

Rektumdan kan gelmesi de ilk 2 gün karşılaşılabilecek bir durumdur.

Prostatınız iyileşene kadar yani ilk 7 gün içinde ağız egzersizlerden ve travmalardan kaçınmalısınız.

Cinsel ilişki için işlem sonrası 24 saat beklemeniz de iyi bir fikirdir.

Prostat biyopsisi sonrası nadir olarak enfeksiyonlar görülebilir. İdrar yolu enfeksiyonları ya da prostatit durumunda antibiyotik tedavisiyle iyileşme sağlanacaktır.

İdrar yapamama gibi diğer idrar şikayetleriniz olursa doktorunuza hemen başvurmayı unutmamalısınız.

Her pozitif sonuç kanser demek midir?

Pozitif sonuç patoloji uzmanının biyopsi sırasında prostatınızdan alınan doku örneğinde kanser tespittiği anlamına gelir.

Bu nedenle pozitif sonuçlar kanser demektir.  Ancak burada önemli olan bu sonuçlara göre çizilecek tedavi planıdır.

“Doktorum hala şüpheli”

Prostat biyopsisi prostat bezinin çeşitli yerlerinden doku örneği alsa da, bu örneklerin kanserli dokuya denk gelmeme ihtimali vardır.

Bu düşük bir ihtimal olsa da ikinci bir biyopsi işlemine gerek duyulabilir.  İkinci biyopside kanser tanısı çok yüksek oranda koyulur.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.