NPT (Nocturnal Penile Tumesance ),

doktor oneri

NPT (Nocturnal Penile Tumesance ), uyku testi olarak da bilinir.

NPT erkek sertleşme bozukluklarının araştırılmasında uygulanan bir tetkiktir. Bu testin amacı, sertleşme bozukluğunun organik mi yoksa psikonejik mi olduğunun ayrımını yapmaktadır. Bu amaçla kullanılan temel testlerden biridir. Diğer testler ile bütünleştirildiğinde önemi ve değeri daha da artmaktadır.

Her normal erkekte gece süresince farkında olmadan belirli sürede ve sertlikte ereksiyonlar olmaktadır. NPT bu sertliklerin saptanması amacıyla yapılan bir testtir. Araştırma yapılacak kişinin ( tercihen iki gece boyu) penisinin kök ve uç kısmına takılan iki sensor ile penisinde meydana gelen ereksiyonların bilgisayarlı bir sistem ile tespiti ve değerlendirilmesi esasına dayanır.

NPT uygulama şekli:

NPT uygulanacak hastalar genellikle saat 21:00 civarında odalarına alınırlar. Bir süre odasında dinlenen ve odaya alışan hastanın penisine görevli sağlık personeli yaklaşık cep radyosu büyüklüğündeki kaydedici aleti bağlar. Hasta sabaha kadar odasında uyuduktan sonra, tekrar sağlık personeli tarafından alet çıkarılır ve kişi normal günlük aktivitelerine döner. Genellikle iki gece uygulanan bu test süresince kişi klinikte yatabilir ve gündüz normal günlük çalışmasına devam edebilir.

NPT uygulaması sırasında dikkat edilecek konular:

Testin uygulama süresince kişinin normal alışkanlıklarına devam etmesi istenmektedir. Bu süre zarfında uyku ilacı, alkol kullanımı ve aşırı yorgunluktan kaçınılmalıdır.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.