Hemoglobin Elektroforezi

Kişinin hemoglobin yapısını belirlemek amacıyla yapılan teste HEMOGLOBİN ELEKTROFOREZİ ismi verilir.

hemoglobinKalıtımsal nedenlerle anormal yapıda hemoglobin proteininin oluştuğu hastalıklarda bu test ile normalden farklı hemoglobin proteininin mevcut olup olmadığı araştırılır, saptanırsa teşhis konmuş olur. Hemoglobin elektroforezi testi en fazla Akdeniz kansızlığı hastalığı taşıyısı olan kişileri saptamak amacıyla kullanılır, sağlıklı görünen Akdeniz kansızlığı hastalığı taşıyıcılarından kan alındığında özellikle alyuvarların çaplarının küçük olduğu görülür, hemogram testinde alyuvarların çapını saptayan MCV değeri normalden düşüktür.

Hemogram (tam kan testi) yapıldığında MCV değeri düşük olan kişilere hemoglobin elektroforezi testi istenmesi gerekir, eğer kişi gerçekten taşıyıcı ise hemoglobin A2 ismi verilen hemoglobin türü, normalden yüksek değerde bulunacak ve Akdeniz kansızlığı hastalığı taşıyıcılığı teşhis edilecektir.

elektroforez referans degerleri

Erişkin kanında bulunan normal hemoglobinler HbA1, HbA2 ve HbF´i kapsar. Anormal hemoglobinlerin (hemoglobinopatiler)en iyi bilinenleri arasında HbS (orak hücreli anemiden sorumludur) ve HbC (hafif hemolitik anemiyle sonuçlanır) yer almaktadır. 

Hemoglobin elektroforezinde en sık rastlanan anomali, HbA2´deki yükselmelerdir ve bunlar talasemiler için özellikle de beta talasemi taşıyıcılığı için diagnostiktir.[check_list]

Test özellikle Beta-Talassemi ve hemoglobinopatilerin tanısında kullanılır. 

  • HbF yüksekliğinde homozigot beta talassemi, heterozigot beta talassemi, herediter HbF hastalığı homozigot veya heterozigot formu, orak hücreli anemi
  • HbA2 yüksekliğinde beta talassemi ve megaloblastik anemi
  • HbH yüksekliğinde HbH hastalığı, alfa talassemi taşıyıcılığı, unstabil Hb hastalıkları akla gelir.[/check_list]

 

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.