Teratojen

ilaçların kullanımı esnasında hamilelik durumuna özellikle dikkat edilmelidir. Bunun nedeni ilaçların anneye etkisi kadar bebek üzerine de yapacağı etkidir. Yani hamile bayan ilaç kullandığında ilacın anneye etkisinden faydalanmak istenir ancak bazı ilaçlar plesentadan geçerek bebek üzerine de etkili olur. Anne ilacı tolere edecektir ama bebek plesentadan geçen ilaç miktarına göre ilacı tolera edemeyebilir veya bebek üzerine toksik etki oluşturabilir. Bu durumda henüz yeni gelişmeye çalışan bebek organları hasara uğrayacaktır.

Dolayısıyla ilaçları kullanırken mutlaka doktorunuzun bilgisi dahilinde ilaç kullanmalısınız. Hamilelerin buna çok daha fazla dikkat etmesi gerekir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.