Klinik Pilates

Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Egzersizlerin amacı karın ve sırt bölgelerini eşit oranlarda güçlendirip, vücudumuzun üst kısmında sağlam bir iskelet oluşturmaktır. Klasik egzersizlerde zayıf kaslar zayıflama, güçlü kaslar güçlenme eğilimindedir. Bu da dengesiz kas yapısına, kronik bel ağrısı ve sakatlıklara yol açabilir. Pilateste kas yapısı bir bütün haline getirilir.

pilates

Omurganın düzgün kullanılmadığı, vücut dengesinin bozuk olduğu duruş bozuklukları, yanlış oturuş pozisyonlarında uzun süre kalınması ya da bu pozisyonlarda sürekli olarak tekrarlanan hareketler; kaslarda gerilme, yorgunluk, stres, bazı mesleklerin vücudumuzda hasar bırakabilir.

Klinik Pilates; kişinin omurga sağlığını korumak ve mevcut olan hastalıklarını ortadan kaldırmaya yönelik bir tedavi yöntemidir. Boyun fıtığı, bel fıtığı, skolyoz gibi sırt, boyun ve omurga rahatsızlıkları, duruş bozuklukları ve buna bağlı ağrılar, ortopedik ameliyatlar, omuz, kalça ve diz eklem problemleri klinik pilatesin tedavi etmeye yönelik çalıştığı rahatsızlara örnektir.

Klinik pilates, belirtileri (semptomları) tekrarlayan veya kronik kas-iskelet sisteminde ağrısı ya da yaralanması olan pek çok kişi için uygun olduğu gibi doğum öncesi ve doğum sonrası kadınlarda pelvik taban gücü ve alt sırt ve pelvik ağrı dindirilmesi için önleme ve kontrolü artırmak için ve vücut yeniden şekillendirilmesi için de kullanılır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.