Hemoglobin (Hgb, Hb)

doktor oneri

Hemoglobin kırmızı kan hücrelerinde (eritrosit) bulunan protein yapıda bir moleküldür. Görevi akciğerlerden alınan oksijeni vücuttaki dokulara taşımak, hücrelerin üretmiş oldukları karbondioksiti ise dokulardan akciğere taşımaktır. Kana kırmızı rengi veren ise hemoglobin molekülünün içerisinde bulunan demir elementidir.

Hemoglobin Ölçüm Şekli

Kandaki hemoglobin miktarını ölçmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak günümüzde bu test için otomatize cihazlar geliştirilmiştir. Bu cihazlarda kandaki kırmızı hücreler (eritrositler) parçalanarak içerisindeki hemoglobin moleküllerinin açığa çıkması sağlanır. Açığa çıkan yani serbestleşen hemoglobin molekülleri siyanit (cyanide) adı verilen kimyasal bir molekül ile birleşerek siyanomethemoglobin (cyanomethemoglobin) adı verilen bileşiği oluştururlar.

540nm. dalga boyundaki ışık kullanılarak siyanomethemoglobin adlı bileşiğin ne kadar ışık emdiği yani absorbe ettiği hesaplanır. Böylece kandaki hemoglobin miktarı hesaplanmış olur.

Hemoglobinin normal değeri

Ölçülen hemoglobin değeri bize 1 desilitre kanda kaç gram hemoglobin bulunduğunu vermektedir. Bir desilitre 100 mililitreye eşittir.

Hemoglobin düzeyinin normal sınırları yaşa, cinsiyete göre değişmektedir. Laboratuarlarda kullanılan cihazlar arasındada farklılıklar olabilmektedir.

yenidoğan: 17 – 22 g/dl
1 haftalık bebek: 15 – 20 g/dl
1 aylık bebek: 11 – 14 g/dl
Çocuklarda: 11 – 13 g/dl
Erişkin erkeklerde: 14 – 18 g/dl
Erişkin kadınlarda: 12 – 16 g/dl

Kandaki hemoglobin düzeyi tek başına değerlendirilmez. Doğru bir sonuç için hemoglobin düzeyini kandaki diğer birçok parametreyle birlikte değerlendirilmek gerekir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

3 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.