Antijen

doktor oneri

Antijen (ing. antigen). Hücrelerin yüzeylerinde bulunan proteinler. İmmun sistem (bağışıklık sistemi) karşılaştığı antijenlerin kendinden olup olmadıklarını (ing. “self or not self”) algılar. “Kendinden olanlara” tepki göstermez. “Yabancı” olarak tanıdıklarına karşı (örn.virus, bakteri gibi mikroplar ya da kanser hücreleri üzerinde bulunan antijenler), onları ortadan kaldırıcı karşıt maddeler (antikorlar) yapar.

Vücudun yabancı veya tehlikeli olarak gördüğü mikrop, virüs ya da diğer herhangi bir madde. Antijenler vücutta tepki olarak antikorların sentezlenmesine yol açarlar.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.