Anemi

doktor oneri

Anemi (eş an. Kansızlık; ing. anemia). Kan sayımında eritrosit sayısı, hemoglobin ve hematokrit değerlerinin yaş ve cinsiyete göre belirlenmiş normal sınırların altında bulunması. Hastalar en sık halsizlik, çabuk yorulma, eforla nefes tıkanıklığı ve çarpıntıdan yakınırlar.

Kanda hemoglobinin (oksijeni taşıyan pigment) azalmasına bağlı olarak kanın vücuda oksijen taşıma kapasitesinin azalması. Aneminin nedeni diyetle alınan demirin azlığı olabilir, fakat iltihaplı romatizmalar da anemiye neden olabilir.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.