DRX 9000 Dekompresyon

Hareketsiz yaşantıyla orantılı olarak gittikçe artan bel ve boyun fıtıklarıyla ilgili ABD’de geliştirilen DRX 9000 Dekompresyon cihazı ile yapılan tedavi önemli oranda başarı sağlıyor. Fizyorem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Gülşen, ameliyat yolundaki hastaların yüzde 86’sının DRX-9000 cihazı sayesinde bıçak altına yatmadan sağlığına kavuştuğunu söyledi.

Boyun ve Bel Fıtığı ile ilgili rahatsızlık yaşayanların sayısı günümüzde gittikçe artıyor. Bir şeyleri yanlış mı yapıyoruz, yoksa her beli ağrıyan kendine bel fıtığı teşhisi mi koyuyor? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanı Prof.Dr.Gülçin Gülşen, fıtığın sebeplerine ve ameliyatsız tedavi yöntemine dikkat çekti.

Prof.Dr. Gülçin Gülşen boyun ve bel fıtığının, omurganın boyun ve bel bölgesindeki omurların arasında bulunan disk adını verdiğimiz kıkırdak yapının, deforme olarak dışarı doğru taşıp omuriliğe, kollara ve bacaklara giden sinirlere baskı yapması anlamına geldiğini ifade etti.

Bel ve boyun fıtıklarında diskin yapısının bozulması önemli

Boyunda 7 adet, bel bölgesinde ise 5 adet omur bulunduğunu ve omurlar arasındaki disk adı verilen kıkırdakların ihtiva ettiği su oranının, yaşın da ilerlemesiyle birlikte azalmaya başladığını belirten Prof.Dr. Gülçin Gülşen, “buna disklerdeki beslenme bozukluğu ve kimyasal değişiklikler de eşlik eder. Disk zamanla elastikiyetini kaybederek kuvveti aktarma ve ya kuvveti çevre dokulara dengeli bir şekilde yayma görevini yerine getiremez. Aşırı yük binmesi sonucunda diskin içindeki yumuşak kısım etrafındaki kapsülü kolayca yırtarak dışarıya doğru çıkar ve bel fıtığı oluşur. Bu yük binmesi, ani öne eğilme veya ters bir hareket, uzun süreli oturmak ya da öksürerek omurilik basıncını arttırmak gibi önemsenmeyecek bir şekilde de olabilir.’dedi.

Masabaşı çalışanlar, sporcular ve sürücülerde daha sık görülüyor!

Fizyorem, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof.Dr.Gülçin Gülşen “boyun ve bel fıtıklarının, uzun süre aynı pozisyonda oturan ya da ayakta duran, yanlış pozisyonda masa başı çalışan, ağır kaldıran ve boyun ve bele yük bindiren ters hareketleri yapan kişilerde daha sık görüldüğünü söyledi. Gülşen ’sürekli titreşim alan ve uzun süreli oturan şoför, pilot, uzun süreli ayakta duran, baş öne eğik pozisyonda çalışan öğretmen, garson, eczacı gibi meslek sahipleri, ağır işlerde çalışanlar, yoğun stresli işler, halter ve ani boyun-bel hareketleri ile yapılan basketbol, voleybol gibi sporlar risk faktörü oluşturmaktadır.  Ayrıca sigara diskin beslenmesini bozarak fıtık görülme riskini arttırmaktadır.’dedi.

Fıtık oldum demek için

Prof.Dr. Gülçin Gülşen, kişinin kendisinde fıtık olup olmadığını anlayabilmesi için ‘ağrı ve hareket kısıtlılıkları, tek ve ya her iki kol veya bacağa yayılan ağrılar, kollarda, bacak ve ayaklarda uyuşma, karıncalanmalar, güçsüzlükler, idrar ve gaita (büyük abdest) kaçırma ve cinsel sorunlardan bir ya da birkaçını görmesi gerektiğini söyledi. Bu durumun akabinde klinik teşhisle tedaviye başlanacağını ve daha ileri seviye kol veya bacaklarda, ayaklarda ilerleyen güç kaybı, kaslarda zayıflama, idrar ve büyük abdest tutamama varsa veya MR filmlerinde diskten bir parça koptuğu tespit edilirse çözümün cerrahi müdahale olacağını söyledi.

DRX9000 cihazı astronatlardan esinlenerek üretilmiş

NASA uzay araştırmaları sırasında astronotların uzay yolculuklarında yerçekimsiz ortamda bel ağrılarının geçtiğini ve disk aralıklarının genişlediğini gözlenmesi üzerine, DRX-9000 cihazının üretildiğini ve günümüzde önemli bir ameliyatsız tedavi aracı olma özelliği taşıdığını ifade eden Prof.Dr. Gülçin Gülşen, ‘cihaz aynı zamanda tıbbi FDA ve CE belgelerine sahiptir. Amerika başta olmak üzere dünyada 12 ülkede kullanılmaktadır. DRX-9000 cihazı ile uygulanan tedavide, omurgalar logaritmik bir eğriyle çektiğinden vücudun koruma mekanizmaları uyarılmaz ve disklerin içinde, omurların arasında etkili bir negatif basınç oluşur. DRX 9000 etkilenen, daralan disk aralığını, üst ve alttaki omurun arasını genişleterek açmak suretiyle etkisini gösterir. Omurların arasındaki mesafe genişleyince oluşan negatif basınç vakum etkisi oluşturarak, dışarı taşan diskin içeri girebilmesini sağlar. Disk içindeki sıvı, oksijen ve besleyici maddeler, doku hasarının iyileşmesini gerçekleştirir.

Klasik yöntemlerde tüm omurga aynı yükle çekilirken, bu sistemde hangi aralıkta hastalık var ise, o aralığa ne kadar çekim gücü uygulanması gerekiyorsa o uygulanır. Diğer aralıklara zarar verme riski olmaz.’dedi.

DRX9000 cihazı ile tedaviye uygun hastaları alıyoruz

Prof.Dr.Gülşen omurilik kanalına parça düşmesi, bel omurgasındaki kırıklar, şiddetli kemik erimesi, omurga tümörleri, omurgada iltihabi hastalık, hamileleri tedaviye almadıklarını belirterek, tedavi süresinin de hastaya ve hastalığın aşamasına göre 10 ilâ 20 seans arasında değişebildiğini söyledi. Tedavinin periyodu hakkında da bilgi veren Gülşen, ‘toplam tedavi 1 saattir. Tedavinin ilk 2 haftası haftada 5’er seans, 2.ve 3. haftası haftada 3’er seans, son 2 hafta haftada 2’şer seans olmak üzere uygulanmaktadır. Hastalar sürekli kontrol altındadır ve 5 seansta bir hekim tarafından değerlendirme yapılmaktadır.’şeklinde konuştu.

Önemli olan hastaya uygun tedavi şeklini iyi belirlemek

Bel ve boyun fıtığı olan hastaların bu cihaz ile tedavileri sonucunda, hastalığın aşamasına göre % 86 – % 95 arasında başarı oranı sağladığı tespitinde bulunan Prof.Dr. Gülçin Gülşen, tedavi sürecinin kişinin yaşı, yaşama şekli, vücut yapısı, omurga şekli, kas gücü, fıtığın yeri, aşaması ve klinik bulgulara göre değişebildiğini kaydetti.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.