Renklerle Diyet – İpek Ağaca Özger

doktor oneri

Renklerle Diyet – 2013 yılında Renkli Diyet markasını yaratan ve insan sağlığı için farklı renklerdeki sebze ve meyvelerin dengeli biçimde tüketilmesi gerektiğine dikkat çeken Özger, kitabını hazırlarken çok sayıda yabancı yayını takip ettiğini ve farklı kaynaklardan faydalandığını söyledi.

İpek Ağaca Özger, 2002 yılında ilk ve tek tercihi olan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Buradaki eğitiminin ardındansa yüksek lisans eğitimine Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde devam etti. Renklerle Diyet kitabının yazarı Özger,” Obez Bireylerde Duygu Değişiklikleri ve Yeme Eğilimi İlişkisi” konulu tezini hazırlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını almaya hak kazandı.

renklerlediyetGökkuşağının renkleriyle beslenmeye vurgu yapan ve farklı renklerdeki sebze ve meyvelerin dengeli biçimde tüketilmesi gerektiğinin altını çizen İpek Ağaca Özger, “Renklerle Diyet’te 5 rengimiz var. Hastalıklara karşı korunmak, ruh ve beden sağlığımız için bu 5 renkteki meyve ve sebzeleri her gün tüketmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Kitapta yer alan ve sağlığımız için beslenmemize katmamız gereken bu renkler; mor, beyaz, yeşil, sarı ve turuncu.

Kiraz, yaban mersini, patlıcan, üzüm, turp gibi mor renkli sebze ve meyveler Anti Aging yani gençlik ve güzellik sağlar. Elma, armut, pırasa, soğan, sarımsak gibi beyaz sebze ve meyveler ise bedeninizi arındırır. Ispanak, maydonoz, kivi, bamya, nane gibi yeşil renkli sebze ve meyveler kalp hastalıklarına karşı korurken; portakal, mandalina, havuç, limon, ananas gibi turuncu sebze ve meyveler de bağışıklık sistemini güçlendirir.

Alfa yayın grubundan çıkan Renklerle Diyet kitabı, daha sağlıklı bir yaşam için size ipuçları veriyor. Siz de kilo kontrolünüzü sağlamak, daha zinde hissetmek ve bedeninizi arındırmak için İpek Ağaca Özger’in renkli tariflerini deneyin, beslenmenize renk katın.

İpek Ağaca Özger, 2002 yılında ilk ve tek tercihi olan Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde lisans eğitimine başladı. Buradaki eğitiminin ardındansa yüksek lisans eğitimine Haliç Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nde devam etti. Renklerle Diyet kitabının yazarı Özger,” Obez Bireylerde Duygu Değişiklikleri ve Yeme Eğilimi İlişkisi” konulu tezini hazırlayarak Uzman Diyetisyen ünvanını almaya hak kazandı.saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.