Dr. Beyin

Beyin son derece ciddi ve komplike bir mekanizma olmasının yanı sıra gündelik hayatta üzerinde çeşitli hikayeler anlatılan, bilinmezliklerle dolu bir alandır… Peki en yaşamsal organlarımızdan biri olan beynimizi ne kadar tanıyoruz?

Kitap: Dr. BEYİN
Yazar: Nörolog Dr. Mehmet Yavuz
Sayfa: 220
Tür: Temel Bilimler / Popüler Bilim Kitaplığı
Yayın Evi: Markiz Yayınları

Hepimiz beynin işleyişinin nasıl olduğunu merak ederiz. Duygu, düşünce ve hareketlerimize yön veren, birey olmamızı, karar almamızı sağlayan, mutluluk ve üzüntülerimizi şekillendiren beyin, bilinmeyen yönleriyle bu kitapta ele alınıyor…

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz’un uzun süredir üzerinde çalıştığı Dr. Beyin kitabında, en yeni bilimsel araştırmaları, beyinle ilgili akıllara durgunluk veren gerçek hasta hikâyelerini, yazarın kişisel yorumlarını ve merak ettiğiniz tüm soruların yanıtlarını bulabileceksiniz.

Vücudumuzun yapı taşı “beyin” hakkında tüm merak edilenler

Beyin nedir? Nasıl çalışır? İşleyişindeki aksaklıklar nereden kaynaklanır? Sağ beyin ve sol beyin, bilinç / bilinçaltı gibi adeta ders gibi anlatmayı gerektiren konular ve beynin günlük hayatımıza yansımalarından söz edilen aşk, unutkanlık, beyin yorgunluğu, ruh beden ilişkisi gibi soyut konulara Dr. Beyin’de yer veriliyor.

Beyni tanımaya, yapısını anlamaya yönelik konular ile beyinle ilgili hastalık olarak nitelendirilebilecek konular kitapta birbirinden ayrılmış. Böylece bu kitap, ilk adımda beynin gerçeklerini anlatmak üzere okura sunuluyor.

Dr. Beyin, kolay okunacak, her sayfada yeni bir bilgi ile insanı zenginleştiren, dünyada beyinle ilgili bilinen tüm araştırmaları ve literatürü derli ve toplu hale getirerek Türk okurun faydasına sunan bir çalışma.

İşte bu sorulardan bazılarıdr-beyin

-Kadın ve erkek beyni arasındaki farklar
-Liderler nasıl bir beyne sahiptir
-Dünyanın en zeki insanları şimdi ne yapıyor?
-10 wattlık ampul kadar elektrik üreten beynin yapısı ve işleyişi
-Bilinçaltının muhteşem gücü
-Beyni dışarıdan yönetmek mümkün mü?
-Küresel aklın geleceği
-Dahilik ve delilik
-Eşcinsellerin beyni farklı mı?
-Aşkın, sadakatin ve çapkınlığın nörokimyası…
-İstenmeyen hatırları silmek mümkün mü?
-Alzheimer’ı tanımak
-Beyin yorgunluğu nedir ve nasıl önlenebilir
-Beyin nasıl yaşlanır, beyni nasıl gençleştirebiliriz
-Hafıza güçlendirme teknikleri
-Gelecekte insan beyni ve beyin mühendisliği…

Kitapta, bilimselliğe ek olarak son derece teknik bir konuda, basit ve anlaşılır olmaya özen gösteriliyor. Çünkü doktor olacak kişiler için değil, beynini tanımak isteyen gençlerden, tedaviler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmayı uman hastalara kadar her yaştan ve eğitim seviyesinden okurun bu kitabı rahatlıkla anlaması arzu ediliyor.

Kitabın içinde her konuda yapılmış bilimsel araştırmalar ve Dr. Mehmet Yavuz’un hastaları arasından seçilen vaka öykülerini bulacaksınız. Bu araştırmalar ve isimsiz hasta öyküleri, beyinle ilgili “olabilecekler” konusunda işinize yarayacak sayısız bilgiyi barındırıyor. Ayrıca kitabı okumaktan alacağınız keyfi artıracak, edebiyatseverleri mutlu edecek hikâyeler de yer alıyor. Ve kitap, bu açıdan, beyni merak eden herkes için önemli bir boşluğu dolduracak…

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.