Bebeğimle Oynuyorum

Bebegim
Yazar: Uzm. Psikolog Sinem ÖZEN CANBOLAT
Yayınevi: Hayykitap – 275
Kategori: Mutlu Aile – 6
Türü: Sağlık
Birinci baskı: Kasım 2014
Sayfa sayısı: 152
Ebat: 20 x 23 cm
Fiyatı: 14 TL
ISBN: 978-605-5181-85-7
Barkod: 9786055181857

Neden oynamalı? Nasıl oynamalı? Ne zaman oynamalı? Nerede oynamalı?

0-6 AY İÇİN 101 OYUN

İlk aylarda atılan ilk adımlar, ebeveyn ile bebek arasında kurulan bağ, bebekle iletişim ve bebeğin gelişimini desteklemek, onun geri kalan tüm hayatını etkileyecek öneme sahip. Bebeği ile arasındaki bağı oyun aracılığı ile güçlendiren ebeveyn, bebeğinin ihtiyaçlarını daha kolay kavrayabiliyor, dolayısıyla güvenli bir bağ gelişmesine, yani bebeğinin ileride kendine güvenen, insanlarla rahat ilişkiye girebilen ve girdiği ilişkileri sürdürebilen, hayata ve kendisine pozitif bakan bir birey olmasına olanak sağlıyor.

Yine, ilk günlerinden itibaren uyanıklık sürelerinde yüzüstü yatırılmış bir bebek, büyük kas gelişimi desteklendiği için başını normal süreçte kaldırabileceğinden daha erken kaldırabiliyor, daha erken oturup, daha erken yürüyebiliyor. Bu desteklenmiş fiziksel gelişim sayesinde zihinsel gelişimi de öne çekilmiş oluyor, çünkü oturan bir bebek yatan bir bebekten, yürüyen bir bebek ise gezinemeyen bir bebekten daha fazla şey öğreniyor. Özetle ilk haftalardan itibaren oyunun bebeğin hayatına girmesi, onu hayata bir adım önde başlatıyor…

Bebeğimle Oynuyorum, bebeklerin sağlıklı gelişimini desteklemek ve takip etmek adına Türkiye’de bir ilke imza atıyor, erken bebeklik döneminde oyunun önemini kapsayan bir bilincin uyanmasına katkıda bulunuyor!

Sinem Özen Canbolat bebeklerin, özellikle yenidoğan bebeklerin gelişimine odaklanmış bir Gelişim Psikoloğu. Bebek ve çocukların gelişim düzeylerinin testlerle takip edilmesi, gelişim düzeylerine uygun oyun, oyuncak ve ortamların sunulması, gelişimlerini destekleyecek farklı çözümler bulunması konularında uzman. Türkiye’de ilk kez ebeveynlik rehberliğinin ve 0-6 ay oyun grubunun bir arada sunulduğu ‘Bebeğimle Oynuyorum/Ailem ve Ben’ atölye çalışmalarını düzenledi.

Canbolat, çalışmalarından elde ettiği birikimleri bu kitapta bizlerle paylaşıyor. Çeşitli bilimsel araştırmalarla geçerliliği kanıtlanmış, tüm dünyada kabul görüp uygulanmış bebek gelişimi ve yetiştirilmesi ile ilgili konuları siz anne babalara aktarıyor. Bebeğinizle ‘neden’, ‘nasıl’, ‘ne zaman’, ‘nerede’ ve ‘ne’ oynayabileceğiniz hakkında bilgi veriyor.

Elinizdeki kitap, aslında 0-6 ay arası bebekler için yazılmış bir ilk! Bebekle oynamanın önemini, oyun oynama biçimlerini, oynama zamanını, oyun mekânlarını ve 0-6 ay arası bebeklerin gelişimini destekleyecek oyun ve oyuncakları anlatıyor. Sağlıklı bir bebek-oyun ilişkisinin faydalarını sıralıyor.

“Bebeğimle eşsiz bir bağa sahip olmalıyım” diyorsanız, bebeğinizin özgüven sahibi, problem çözme yeteneğine sahip, başarılı, meraklı, araştıran ve öğrenen bir birey olması için gerekli yetiştirme yöntemlerini merak ediyorsanız ve “Bebeğimi büyütürken bunları bilseydim farklı olurdu” demek istemiyorsanız bu kitap tam size göre!

Kitabın Bölümleri

Birinci Bölüm: NEDEN OYNAMALI?
İkinci Bölüm: NASIL OYNAMALI?
Üçüncü Bölüm: NE ZAMAN OYNAMALI?
Dördüncü Bölüm: NEREDE OYNAMALI?
Beşinci Bölüm: NE OYNAMALI?

1. AY 2. AY 3. AY 4. AY 5. AY 6. AY
Fiziksel Gelişim Fiziksel Gelişim Fiziksel Gelişim Fiziksel Gelişim Fiziksel Gelişim Fiziksel Gelişim
Haydi spor yapalım! Yüzüstü Yatmaca (2) Yüzüstü Yatmaca (3) Yüzüstü Yatmaca (4) Yüzüstü Yatmaca (5) Elden Ele
Yüzüstü yatmaca Gökten Düştü Bir Tüy Aç Kapa Çın Çın Çıngırak Fış Fış Kayıkçı (2) Komando
Dünyasını Genişletin! Elimde Ne Var? Burada Başka Bir Dünya Varmış! Fış Fış Kayıkçı Dön Bak (3) Zıp zıp tavşan
Bir O Yana Bir Bu Yana! Konuşan Ayaklar Dön Bak! Dön Bak (2) Burada Başka Bir Dünya Varmış! (3) Dön Bak (4
Minik Tekmeler! Zihinsel Gelişim Zihinsel Gelişim Burada Başka Bir Dünya Varmış (3) Ayaktayım! Burada Başka Bir Dünya Varmış (4)
Zihinsel Gelişim! Dönence Ellerini Tanı Bebek! Zihinsel Gelişim Zihinsel Gelişim Zihinsel Gelişim
Bak Burada Ne Var! Burada Bir Bebek Daha Var! Uzanma Egzersizi Oyuncağı Gördüm, Şimdi Ona Uzanacağım İşte Benim Yüzüm! Yuvarla Topu!
Seni İzliyorum! Beni Takip Et! Orada Bir Oyuncak mı Var? Ağzımla Tanıyorum Oyuncağımı Geri Ver! Gez, Dokun!
Fener Işığı Dil Çıkartmaca Seni İzliyorum (2) Burada Bir Bebek Daha Var!(2) Bir Varmış Bir Yokmuş (2) Attı Düştü!
Bir Ses Duydum Sanki Merhaba Ellerim! Şarkımı Sevdin mi? Bir Varmış Bir Yokmuş! Biberonum Elimde! Gezelim!
Sırada Ne Var Biliyorum! Çayır Çimen Geze Geze Hu Huuu Dil Gelişimi Rengârenk Dil Gelişimi
Müzik Dinletisi Uç Uç Minik Kelebek! Dil Gelişimi Mırıl Mırıl Tut Bakalım! Foş Foş
Pam Pam Pam Dil Gelişimi İlk Sesler (3) İlk Sesler (4) Yetenekli Ayaklar İşaret Dili
Dokun Bana! Göz Göze! Parmak Oyunları Sosyal-Duygusal Gelişim Dil Gelişimi Bir Hikâyem Var!
Dil Gelişimi İlk Sesler (2) Bir Hikâyem Var! Benim Adım Ne? Gel Gel Gel İlk Sesler (6)
İlk Sesler Dinle Beni! Bir Derdim Var Kıkır Kıkır İlk Sesler(5) Sosyal-Duygusal Gelişim
Burada Bir Papağan Var! Sosyal-Duygusal Gelişim Sosyal-Duygusal Gelişim Sosyal-Duygusal Gelişim Ce-eee
Bu Benim Burnum, Burnum, Burnum Mutluluk Dansı Ne Hissediyorum? Komik Suratlar Ne Gösteriyorum?
Anında Beste! Gülücükler Dağıtıyorum! Sakinleş Bebeğim! Bir Sen, Bir Ben! Kim Gelmiş?
Sosyal-Duygusal Gelişim Yalnız Oynayabiliyorum Beni Kim Çağırıyor? Sen ve Ben Eğlenelim!
Sohbet Edelim! Seninle Olmak Çok Eğlenceli
Gülümse!
Kucakla Beni

Sinem Özen Canbolat kimdir?

Anne-baba eğitimleri ile 2004 yılında AÇEV’in (Anne Çocuk Eğitim Vakfı) “Anne Destek Programı” ile tanışmıştır. Ardından Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne özel öğrenci olarak girmiş ve 2010 yılında Boğaziçi Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans programından mezun olmuştur. Tez çalışmasını “ebeveyn-çocuk arasındaki bağlanma çeşitleri” ile “yetişkinlikte hatırlanan çocukluk anıları” arasındaki ilişkiyi araştırdığı “Çocukluk Amnezisi ve Bağlanma Stilleri” konusunda yapmıştır.

Akademik eğitiminin yanı sıra, konusunda uzman psikologlardan bebek ve çocukların gelişimlerini izlemek ve gelişimsel farklılığı olan çocukların problemlerini tespit ederek sorunlarını gidermek üzerine çeşitli eğitimler almıştır.

Bunlardan bazıları: Çocuk ve Ergende Psikanalitik Anlayışlar (Birliktelik İçinde Duygu ve Zihin Gelişimi), Klinik Çalışmada Çocuk ve Ergen, Gelişimsel Farklılıklar, Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirmesi, Gelişimsel Dil ve Konuşma Bozuklukları ile bebek ve çocukların gelişiminin takibinde araç olarak kullanılan birçok gelişim testinin eğitimidir. Çocukların gelişimini izlediği, anne babalara ve çalışanlara çocukla iletişim ve çocuk yetiştirme konularında rehberlik yaptığı bir anaokulunda ve gelişim problemi yaşayan çocuklar ve ailelerine danışmanlık yaptığı bir aile danışma merkezinde uzman gelişim psikoloğu olarak çalışmıştır.

İlk bebeğinin doğumunun ardından bebeklerin gelişimi ve bebekle oyun konularında çalışmalara başlayan Canbolat, ikinci bebeğinin doğumu ile elinizdeki kitabı tamamlamış ve aynı adla anne babalara yönelik eğitimler hazırlamıştır.

Bu eğitimlerde, bebek yetiştirme yöntemleri ile ilgili olarak anne babaları aydınlatırken, bebekleriyle “neden”, “ne zaman”, “nasıl”, “nerede” ve “ne” oynayacakları hakkında da onları bilgilendirmekte, aynı zamanda bu oyunları aile ve bebekler ile buluşmalar esnasında oynayarak bebeklerin gelişimlerinin takibini sağlamaktadır.

Sinem Özen Canbolat, hazırladığı eğitimlerle, bebek bekleyen ya da yeni doğan bebeği olan anne babaların, bebeklerini izleyerek uyku ve beslenme düzenleri dâhil onların 24 saatlerine rehberlik edebilmek ve erken dönem eğitimini eksiksiz tamamlamak için gerekli donanıma sahip olmalarını hedeflemektedir.

Eğitimcinin aynı zamanda “Bebeğimle Dans Ediyorum” adı altında, ailelerinin bebekleri ile dans ettiği atölyeleri de mevcuttur.

saglikdanisma
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.