Ağrının Kitabı – Prof. Dr. Serdar Erdine

agrinin kitabiYazar: Prof. Dr. Serdar Erdine
Yayınevi: Hayykitap – 197
Kategori: Acil Serisi – 17
Türü: Sağlık
Birinci baskı: Kasım 2012
Sayfa sayısı: 360
Ebat: 15,5 x 23 cm
Fiyatı: 25 TL
ISBN: 978-605-5181-05-5
Barkod: 9786055181055

Ağrının tarihi insanlık tarihi kadar eskidir. İnsanoğlu var olduğundan beri ağrı çekmektedir. Ağrı Türkiye’de ilk kez bu kadar kapsamlı inceleniyor. Vücudunuzdaki her yerin ağrısı, nedenleri ve tedavisi bu kitapta. Akut ağrılar, kronik ağrılar, nedense bir türlü tedavi edilemeyen ağrılar, bel ağrıları, baş ağrıları, romatizmal ağrılar doğum ağrıları, psikolojik ağrılar, boyun ağrıları, göğüs ağrıları, kanser ağrıları ve hepsi…

Buda, ‘’Her şey ağrıdır’’ diyor. Doğum ağrıdır, sevdiğinden ayrılmak ağrıdır, nefret bile ağrıdır. Fransız şair Alfred de Musset, ‘’İnsan çıraksa ağrı onun ustasıdır!’’ diyerek özetliyor ağrıyı. Nietzsche ise kendisinden bekleneni yapıyor, ağrısına bir isim veriyor. Ona köpek diyor. Ağrıyı aşağılayarak tedaviye çalışıyor. Ağrının kölesi olacağına, sahibi olmayı yeğliyor.

Ağrı, büyük filozofları bile üzerinde düşünmeye itecek kadar hayati bir olgu. Dindirilmediğinde, sürekli hal aldığında, insana hayatı zehir edebiliyor. İşin ilginci ağrının ‘standart’ bir çözümü yok. Ağrı kişiye özel! Dolayısıyla ağrıyı ‘yakından’ tanımak, ‘doğru’ tanımlamak gerekiyor.

Prof. Dr. Serdar Erdine, Türkiye’de ağrının kitabını yazacak tek kişiydi ve Ağrının Kitabı’nı yazdı! Çünkü o Türkiye’nin ağrı bilimi (algoloji) konusundaki en yetkin ismi. Yıllardır hem teorik hem pratik düzeyde, yurtiçi ve yurtdışında ağrıları ‘dindirmek’ için çalışıyor.

Prof. Dr. Serdar Erdine, sade bir dille, resimlerle, en güncel verilerle anlatıyor ağrıyı. Şefkatle yaklaşıyor ağrılı hastaya… Tıbbın karanlık koridorlarında fazla gezdirmiyor sizi. Güveniyorsunuz onun mahir ellerine, zaten güvendiğiniz anda ağrınız azalmaya başlıyor.

[toggle title=”‘Ağrının Kitabı’ İçindekiler” state=”close” ]

1. Çağlar Boyu Ağrı
2. Ağrının Kültürel Boyutu
3. Ağrının Vücutta Yolculuğu
4. Ağrıyı Nasıl Sınıflarız?
5. Ağrılı Hastaya Yaklaşım
6. Ağrının Kısırdöngüsü
7. Ağrılı Hastanın Tıp Sistemindeki Yolculuğu
8. Ağrınız ve Siz
9. Akut Ağrıya Yol Açan Nedenler
10. Kronik Ağrıya Yol Açan Nedenler
11. Baş Ağrıları
12. Boyun Ağrıları
13. Omuz, Kol Ağrıları
14. Bel Ağrıları
15. Göğüs Ağrıları
16. Karın Ağrıları
17. Doğum Ağrısı ve Kadınlarda Görülen Diğer Ağrılar
18. Kronik Alt Karın Ağrıları
19. Nöropatik Ağrı ve Nevraljiler
20. Kanser Ağrısı
21. Romatizmal Ağrılar
22. Yaşlılarda Ağrı
23. Ağrı ve Psikoloji
24. Ağrı Kesiciler
25. Ağrı Tedavisinde Kullanılan Fizik Tedavi Yöntemleri
26. Ağrı Kontrolünde Girişimsel Yöntemler
27. Kronik Ağrı ile Baş Etmede Psikolojik Yöntemler
28. Ağrı Klinikleri
29. Ağrı ve Etik (Tıp Ahlakı)
30. Türkiye’de Ağrı
31. Mini Ağrı Sözlüğü

[/toggle]

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.