Sağlıklı gözler için

Gözler, kişinin genel sağlık durumu hakkında bilgi verir.Vücuttaki diğer organlardan hiçbiri, atar ve toplar damarların durumu hakkında gözler kadar kolay bilgi veremez. Göz muayenesinde hekimler, gözlerin arkasındaki kan damarlarını da inceler. Bu damarlar, yüksek kan basıncı, diyabet, kansızlık gibi birçok metabolik bozukluğun erken teşhisinde ipucu verir. İleride görmeyi olumsuz etkileyebilecek çeşitli hastalıkların erken evrede saptanmasını sağlar.

Düzenli göz muayenesiyle, katarakt, glokom, miyop, hipermetrop, astigmat gibi göz bozuklukları ile yüksek kolesterol, hipertansiyon, doku sertleşmesi ve felç riski gibi sistemik hastalıklar da tespit edilebiliyor.

Sağlıklı gözler için: [checklist]

  • Yılda bir kez detaylı göz muayenesi yaptırın
  • UV koruyucu güneş gözlüğünüzü yaz kış kullanın. Zira UV hasarı erken katarakt, makula dejenerasyonu gibi sorunlara yol açabilir
  • Omega 3, Luetin gibi antioksidanlar içeren takviyeler alın
  • Göz kuruluğu yaşamamak için bulunduğunuz ortamı nemlendirin ve daha az bilgisayar kullanın
  • Bebeklerinizi 6 aylıktan itibaren göz kontrolünden geçirin. [/checklist]
saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.