Kistik Fibrozis

kistik fibrozis

kistik fibrozis

Doğuştan genetik metabolik bir hastalık olan Kistik Fibrozis; Türkiye’de her 3 bin – 4 bin bebekten birinde görülmekte. Çoğunlukla akciğer ve sindirim sistemini etkileyen hastalık, akciğerlerde balgam birikmesine ve dışarıya atılamayan balgamın akciğerde büyük hasar vermesine sebep oluyor. Kistik fibrozis hastalığı özellikle teşhis edilemediği için çocukların erken ölümlerine sebep olabilmekte. Türkiye’de bilinen kayıtlı hasta sayısı 1800 civarında. Oysa hastalığın görülme oranına göre beklenen hasta sayısı 18-20 bin. Hastaların çoğu ya teşhis konamadığı için bebeklik döneminde ölmekte ya da mutasyon çeşidine göre hastalığı daha hafif seyredenler diğer hastalıklarla karıştırıldığı için uygun tedavi almadan kalitesiz ve daha kısa bir hayat sürdürmekteler.

T.C Sağlık Bakanlığı’na sunulan ve yakın zamanda uygulamaya geçileceğini umduğumuz, yenidoğan tarama testine Kistik Fibrozis’in de alınması, Kistik Fibrozis’in daha bebekken teşhis edilmesi ve tedavinin erken yaşta başlanmasını sağlamakta. Tedavi ne kadar erken başlarsa ve ne kadar etkili ve sürekli yapılırsa kistik fibrozisli çocuklar o kadar kaliteli ve uzun yaşamaktalar.

Yeni doğan döneminde topuktan alınan kan ile yapılan tarama testleri kapsamında ülkemizde de artık Kistik fibrozis hastalığının tüm yeni doğan bebeklerde araştırılması hedeflenmekte.

kistik fibrozis hastalıkları

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.