Şarbon ile Mücadele

doktor oneri

Anthrax mikrobu (ŞARBON) deride, mide-barsak sisteminde veya akciğerlerde enfeksiyona neden olabilir. Bunun için mikrobun yaralanmış deriye bulaşması, yutulması, ince toz halinde nefes yoluyla alınması gerekir. Hastalık anthrax sporlarına maruz kalındıktan sonra uygun bir antibiyotikle erken tedavi edilirse önlenebilir.  Anthrax insandan insana bulaşmaz.
Anthraxın gizli bir etken olarak etkili olması için, çok küçük partiküller halinde toz haline getirilmesi gerekir. Bunu yapmak oldukça zor olup özel uzmanlık ve özel malzemeler gerektirmektedir. Eğer bu küçük partiküller nefes yoluyla alınırsa, hayati tehlikeye neden olan akciğer enfeksiyonu meydana gelebilir, fakat erken teşhis ve tedavi mümkündür.

“Anthrax” olduğundan şüphelenilen tehlikeli açılmamış mektup veya paketler:

 1. Herhangi şüpheli bir zarf veya paketi sallamayınız veya içini boşaltmayınız.
 2. İçindekilerin sızmasını önlemek için zarf veya paketi plastik bir torba veya diğer benzeri bir taşıyıcı içerisine KOYUNUZ.
 3. Eğer herhangi bir kap yoksa, zarf veya paketi herhangi bir şey ( elbise, kağıt, çöp tenekesi, vb. ) ile KAPATINIZ.
 4. Daha sonra odayı TERK EDİN ve kapıyı KAPATIN veya diğerlerinin girmesine engel olmak için bölgeyi boşaltın. (diğerlerini de uzaklaştırın)
 5. Yüzünüze herhangi bir toz bulaşmasını önlemek için ellerinizi sabunlu su ile YIKAYINIZ.
 6. Daha sonra ne yapılacak….
 • Eğer EV’de iseniz, durumu yerel polise bildiriniz.
 • Eğer İŞ’te iseniz, durumu yerel polise bildiriniz ve binanızın güvenlik görevlisine veya mevcut amirinize haber veriniz.

Bu şüpheli zarf veya paket fark edildiği zaman odada veya bölgede bulunan bütün herkesin LİSTESİNİ YAPINIZ. İleri araştırma ve tavsiyeler için bu listeyi yerel sağlık yetkililerine ve kanun uygulayıcı görevlilere veriniz.

Tozlu ve toz yüzeye çıkmış zarflar:

 1. Tozu TEMİZLEMEYE ÇALIŞMAYINIZ. Yüzeye çıkmış muhteviyatı hemen bir şeylerle ( elbise, kağıt, çöp tenekesi, vb.) KAPATINIZ ve bu kapattığınızı kaldırmayınız.
 2. Daha sonra odayı TERKEDİNİZ ve kapıyı KAPATINIZ veya başkalarının girmesini önlemek için bölgeyi boşaltınız. (diğerlerini de uzaklaştırın)
 3. Yüzünüze herhangi bir toz bulaşmasını önlemek için ellerinizi sabunlu su ile YIKAYINIZ.
 4. Daha sonra ne yapılacak: Eğer EV’de iseniz, durumu yerel polise bildiriniz. Eğer İŞ’te iseniz, durumu yerel polise bildiriniz ve binanızın güvenlik görevlisine veya mevcut amirinize haber veriniz.
 5. En kısa zamanda oldukça bulaşmış olan elbiseleri KALDIRINIZ ve bir plastik torba içerisine veya diğer ağzı kapatılabilen torbalara koyunuz. Bu elbise torbaları uygun muamele için acil görevlilere verilmelidir.
 6. En kısa zamanda sabunlu su ile DUŞ ALINIZ. Cildinize çamaşır suyu veya diğer dezenfektanları kullanmayınız.
 7. Eğer mümkünse odada veya bölgede bulunan bütün insanların özellikle toz ile gerçek anlamda temas edenlerin listesini yapınız. Bu listeyi uygun tıbbi tavsiyelerde bulanabilmeleri için halk sağlığı yetkililerine ve ileri araştırmalar için kanun uygulayıcılara veriniz.

Havaya karışmış toz ile kontamine olmuş oda hakkında:

 1. 1. Bölgedeki yerel fanları veya havalandırma ünitelerini kapatınız.
 2. 2. Bölgeyi hemen TERKEDİNİZ.
 3. 3. Kapıyı KAPATINIZ veya başkalarının girmesine engel olmak için bölgeyi kapatınız. (diğerlerini de uzaklaştırın)
 4. 4. Daha sonra ne yapılacak: Eğer EV’de iseniz, olayı polise“155” veya “156” jandarmayı arayınız. Eğer İŞ’te iseniz, olayı yerel polise “155” i arayınız ve binanızın güvenlik görevlisine veya mevcut amirinize haber veriniz.
 5. 5. Eğer münkünse, binanın havalandırma sistemini KAPATINIZ.
 6. 6. Eğer münkünse, odada veya bölgede bulunan bütün insanların özellikle toz ile gerçek anlamda temas edenlerin listesini yapınız. Bu listeyi uygun tıbbi tavsiyelerde bulanabilmeleri için halk sağlığı yetkililerine ve ileri araştırmalar için kanun uygulayıcılara veriniz.

Şüpheli paket veya mektupları nasıl ayırt edilir?

Şüpheli paket ve mektupların bazı özellikleri aşağıdadır…

 • Aşırı posta ücreti
 • Elyazısı veya zayıf tanımlanmış adres
 • Doğru olmayan ünvan
 • Ünvan, fakat isim yok
 • Genel kelimlerin yanlış yazılması
 • Yağlı lekeler, soluk veya koku
 • Gönderen adresi yok
 • Orantısız ve düzgün olmayan zarf
 • Bantlı veya telli şeklinde aşırı güvenlik malzemeleri
 • Görsel olarak dikkati dağıtan şeyler
 • Özel, Gizli gibi işaretlenmişsaglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.