Çocuklarda Sıcak Yorgunluğu ve Çarpması !

Çocuğunuzun ateşine bakın. Eğer vücut ısısı yüksekse (39-41 derece) ve terleme yoksa çocuğunuzda çok ciddi olabilecek sıcak çarpması olabilir.

Hemen  SICAK HAVAYLA İLGİLİ ACİL DURUMLAR, Sıcak Çarpması bölümüne bakın. Eğer vücut ısısı normal ya da hafifçe artmışsa aşağıdaki ilk yardım maddelerini uygulayın.

Eğer çocuğunuzun vücut ısısı yüksekse (39-41 derece) acil ambulans yardımı isteyin.Eğer çocuğunuzun vücut ısısı 38,5 derecenin üstündeyse ve belirtiler ile bulgular bir ile iki saatten uzun sürerse ya da kötüleşirse doktorunuzu arayın.

Eğer sıcak çarpmasından şüpheleniyorsanız acil ambulans yardımı isteyin ve hemen çocuğunuzun ateşini düşürmeye çalışın; sıcak çarpması çok ciddi olabilir.

Çocuğunuza ilaç ya da uyarıcı içeren kafeinli içecekler vermeyin.

Çocuğunuzu şok belirtileri açısıdan gözleyin. Eğer başı dönüyorsa ya da bayılırsa ve/veya soluk serin ve nemli bir cilt, hızlı ve zayıf bir nabız gelişirse sitemizde ŞOK bölümüne bakın.

Çocuğunuzu güneşten uzaklaştırın ve soğutma işlemine başlayın.

Aşağıdakilerden birini yapın:

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.