Çocuklarda Kanama Durumunda İlkyardım !

Çoğu kanamayı direkt basınç uygulama yoluyla durdurabilirsiniz.Kafa derisinde oluşan kanamalar her zaman göründükleri kadar ciddi değildir; bazen ufak bir kesik çok fazla kanayabilir.Çocukta ilkyardım kanama esnasında çok önemlidir, kanama başladığında ilkyardım bilgisine mutlaka sahip olunmalı.

Eğer kanamayı kontrol edemiyorsanız çocuğunuzu şok belirtilerinin varlığı açısından gözleyin.Eğer çocuğun baş dönmesi olursa veya bayılırsa ve/veya soğuk, soluk, nemli bir cilt; hızlı ve yüzeysel bir solunum, zayıf hızlı bir nabız eşlik ediyorsa kanamayı durdur maya çalışın ve 80. bölümdeki şok bölümüne bakın.

Eğer kanamayı kontrol edemiyorsanız ya da yaralanma ciddiyse acil ambulans çağırın.Eğer yaranın dikilmesi gerektiğini düşünüyorsanız veya yara yeri basit yıkamayla temizlenemeyecek kadar kirliyse çocuğunuzu acil servise götürün. Anında tedavi enfeksiyonları önlemek için önemlidir.

Kanamayı kontrol etmek için turnike uygulamayın, yarardan çok zararı olabilir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.