Çocuklar’da Burun ile ilgili Aciller İlkyardım !

Kuru hava, şiddetli burun temizleme, burun karıştırmak ve burun yaralanmaları burun kanamasının en sık görülen nedenlerindendir.

Eğer 15 ile 20 dakikalık bir tedaviden sonra burun kanaması halen varsa ya da tekrarlarsa veya kanama çocuğunuzun boğazından aşağıya sürekli olarak geliyorsa doktorunuzu arayın.

Kanama, nefes darlığı, burunda görülen bir yabancı cisim, burun deliklerinden kötü kokulu akıntı gelmesi (özellikle tek burun deliğinden).

Küçük çocuklar sıklıkla burunlarına yabancı cisimler sokarlar.

Eğer kolaylıkla cismi çıkaramıyorsanız doktorunuzu arayın ya da çocuğu acil servise götürün.

Gözle görülmeyen ve yakalanması kolay olmayan bir cismi çıkarmaya çalışmayın çünkü aksi takdirde cismi daha dibe itebilir ve/veya dokuyu zedeleyebilirsiniz.

Şişme, kızarıklık, ağrı, kanama.

Bir ya da iki gün sonra gözlerin altında morarma olabilir.

Çok az burun zedelenmesi acil tedavi gerektirir. Doktorunuz şişlik geriledikten sonra çocuğunuzu görmeyi tercih edebilir.

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.