Besin Zehirlenmesi ve Bilmedikleriniz ?

Genel sağlık kurallarına göre hazırlanmamış dondurulmuş besinler, et, tavuk, yumurta, süt ürünleri, dondurma gibi yiyecek ve İçeceklerin yenmesinden ya da içilmesinden birkaç saat sonra başlayan ishal ve bulantı besin zehirlenmesinin işaretidir.

Dondurulmuş gıdaların uygun şartlarda saklanmaması, son kullanma tarihi geçmiş gıdaların kullanımı, dondurul-muş besinlerin (özellikle et, balık, tavuk, dondurma) eridikten sonra tekrar dondurulup eritilerek yenmesi sonucu sık sık besin zehirlenmeleri ile karşılaşılmaktadır.

Belirtilerin şiddeti, etken olan mikrobun yapısına ve hastanın direncine göre farklılıklar gösterir.

Hastanın ne yediği ya da ne içtiği öğrenildikten sonra gerekli kan tahlilleri yapılır. Besin zehirlenmesine etken olan mikroorganizmaya ve hastalığın şiddetine göre, bol sıvı alımı sağlanır ve diyet verilir. Gerekli görüldüğü zamanlarda antibiyotik tedavisi de uygulanabilir.

Besin zehirlenmelerinin ortaya çıkmaması ve zararlı besin öğelerini vücuda almamak için;

saglikdanisma hakkında 20408 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.