tiroid, minmal hiperplazi

troid sintigrafi sonucumda diffüz minimal hiperplazik troid yazılmış ayrıca troid loblarında büyüme varmış bu konuda beni bilgilendirebilir misiniz?

cevap:

Diffüz Minimal Hiperplazik Tiroid genel olarak otoimmün (bağışıklık sisteminin kendi kendine oluşturduğu bir mekanizmayla) gelişmiş ve tiroid dokusunun “minimal” seviyede yaygın olarak artış göstermesi anlamına gelir ve hastaların Graves Hastalığı (Hipertiroidi) için rsik altında olduğunu gösterir.

Gerekli tedavi şikayetleriniz dinlendikten ve fizik muayene yapıldıktan sonra doktorunuz tarafından size önerilecektir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

2 yorum

 1. merhabalar annem 1 ay önce guatrdan ameliyat oldu ve biopsi sonucu şöyle çıktı
  MAKROSKOPİK BULGULAR
  Üst polü işaretli sağ lobu 5,5x4x3,5 cm sol lobu 7×4,5×4 cm ölçülerinde total tiroidektomi materyali. Sağ loba yapılan kesitlerde 2,5×2,2×2 cm ölçülerinde bir alanda kapsüle bitişik görünümde krem kahverenkli düzenli sıırlı lezyon izlendi. İlk tarif edilen lezyona 0,5 cm uzaklıkta 0,2 cm çapında krem renkli düzenli sınırlı lezyon izlendi. Sol loba yapılan kesitlerde 1 adet 3,4 cm çapında kapsüle bitişik görünümde krem renkli lezyon izlendi. Bu lezyona bitişik büyüğü 1,6 cm, küçüğü 1,4 cm çapında 2 adet kesit yüzeyi sarı renkli kapsüle bitişik görünümde lezyon görüldü. En büyük lezyona 1 cm uzaklıkta 2 cm çapında kalsifiye nodül izlendi. R-6k L-7k YPR-4k YPL-15k

  MİKROSKOPİK BULGULAR

  TANI
  Tiroid; total tiroidektomi:
  -TİROİD PAPİLLER KARSİNOM(2 odak)
  .Onkositik varyant(sol lob) 1,4 cm
  .Mikrokarsinom(Sağ lob) 0,2 cm
  .Enkapsülasyon:Var(Sol lob), Yok(Sağ lob)
  .Kapsül invazyonu:Görülmedi
  .Ekstratiroidal yayılım:Görülmedi
  .Vasküler invazyon:Görülmedi
  .Boyalı cerrahi sınıra uzaklık: 0,5 cm(Sağ lob), 0,1 cm’den yakın(Sol lob)
  .Multisentrisite:Var
  .Diğer alanlar:Nodüler Guatr, Hiperfonksiyon alanları

  RAPOR
  İmmunhistokimyasal olarak CK19, HBME-1, Galektin-3 çalışılmıştır
  sonuçta hiçbirşey yazmamışlar.bu sonuç için yardımcı olursanız sevinirim
  teşekkürler

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.