soru: aids bulaşma ihtimali

Merhabalar, bir süre öncesinde amsterdam red light bölgesinde bir hayat kadınıyla cinsel ilişkim oldu. tüm ilişki esnasında korunuyordum. herhangi bir öpüşme vs yaşanmadı sadece vajinal ve oral (korunmalı tabii.) yine de endişelendim ve belirtilere baktığımda koltuk altında şişliğin belirtiler arasında yer aldığını gördüm. bu bende de vardı. (biraz ağrılı 2 gün kadar süren bir şişlik sonrasında geçti.) internette bunun pek çok nedeni olduğunu okudum. ayrıca bu şişlik bende cinsel ilişki öncesinde de yaşanmıştı. iki şişlik arasında 1 ay kadar vardı ve cinsel ilişki bu aralıkta gerçekleşti. ben kullandığım ter engelleyiciden şüphelendim belki alerji yapmıştır diye, onu bırakınca bir daha olmadı. şimdi asıl sormak istediğim, kondom kullanımında aids bulaşma ihtimali yaklaşık %kaçtır? Koltuk altı şişliğinin bununla bir ilgisi olabilir mi? endişelenmeme gerek var mı?

cevap:

Aids bulguları ilk kez kendini bir kaç sene sonra gösterir. Bu süre kişiden kişiye değişebilir ancak ortalama 10 seneyi bulduğu da olur.

aids kanda ilk kez 6 ay sonrası ELISA testi ile ortaya konur.

Şikayetlerinizin aidsle ilgili olduğunu düşünmüyorum ama o şişliklerin araştırılması gerektiğini belirtmek isterim. Bunun için bir genel cerrahi polikliniğine başvurunuz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.