Soliter Pulmoner Nodül

elimizdeki raporu aynen yolluyorum yardımcı olursanız sevinirim…
sol akciğer üst lob posterior alt lob superior segmentte en büyüğü yaklaşık 1 cm boyutunda bir kısmında milimetrik kalsifikasyonlar bulunan hafif düzensiz sınırlı üç dört adet soliter pulmoner nodül izlenmiştir…

cevap:

Soliter pulmoner nodülün tanısı problemlidir. Bunlar iyi huylu oluşumlardan akciğer kanserine kadar çok çeşitli nedenlere bağlı gelişirler. Soliter pulmoner nodülün “öncelikle” kötü huylu gelişim riskini ancak hastanın öyküsünü/şikayetlerini dinleyerek ve fizik muayenesini yaparak değerlendirebiliriz. Bu sayede Soliter Pulmoner Nodülü değerlendirirken nodülün büyüme hızı, kalsifikasyon derecesi ve şekli, bronkospkopi, bilgisayarlı tomografi (CT), transtorasik iğne aspirasyonu ve pozitron emisyon tomorafi (PET) gibi ileri tanı yöntemlerine gerek kalmadan nodülün iyi veya kötü huylu olma olasılığı hakkında fikir verir.

Soliter pulmoner nodülün tanısında esas hedef kötü huylu bir durum olup olmadığını tespit edip, ameliyat olabilecekleri cerrahiye sevk etmek ve iyi huylu olanlara gereksiz torakotomi uygulamamaktır.

Soliter Pulmoner Nodül  ile karşılaşan klinisyenin önündeki seçenekler şunlardır:

  1. Biyopsi yapılabilir,
  2. SPN cerrahi olarak çıkarılabilir,
  3. Belirli aralıklarla radyolojik izlem yapılabilir.

Hastanın durumuna göre bu yolardan birini doktorunuz size tavsiye edecektir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.