Sırt kaburgalarımda sancı

merhabalar..bugün mutfak dolabına uzanmak için elimi havaya kaldırdığım da sırtıma kaburga kemiklerimin bulunduğu her iki tarafa da çok şiddetli bir ağrı girdi bıçak saplanıyor gibi oldu ve nefes alamadım kolumu bile geri indiremeden ağrı halen sürüyor derin nefes bi şey batıyor gibi oluyor felaket bir ağrı yatarken olduğum yerden doğrulmak için kafamı kaldıramıyor sağa sola dönemiyor ve hatta gülerken bile çok ağrıyor çok canım yanıyor bunu nedeni ne olabilir ne yapmalıyım lütfen yardım edin derin nefes alamıyorum!!!!!

Cevap:trapez_kasi

Kolumuzu havaya kaldırmak oldukça kompleks kas grubu tarafından gerçekleşen bir eylemdir. Çoğu kişi kolun yukarıya kaldırılmasını sadece kol kaslarının yaptığını sanar ancak durum böyle değildir. Kol kasları kol hareketlerini yaptırmada esas kaslar olsa da kol kasları kadar bel ve sırtı destekleyen kaslar da kolun ve dolayısıyla elin istenilen hareketi yapmasına yardımcı olur. Şekilde de görüldüğü üzere yeşil ve mavi ile işaretlenmiş kaslar siz kolunuzu yukarı kaldırdığınızda işlev görürler.

Sadece sırt kasları değil bunlara destek olan sırt kaslarının derininde yer alan ancak fonksiyon olarak normal postürü sağlayan minik kas grupları da vardır. Bu kaslar da sizin yaptığınız hareketler gibi ani hareketlerde her kasın incinebileceği gibi incinebilir. Aşırı spazma bağlı gerilir ve ağrıya neden olur. Şiddetin gerilimine bağlı olarak ağrı o kadar yayılır ki, sadece kolunuzu hareket ettirdiğinizde değil, nefes alıp verirken bile ağrıyı hissedersiniz.

Kas ağrıları hakkında daha detaylı bilgi almak ve çözüm önerilerini görmek için Kas Ağrıları hakkındaki yazımıza bir göz atın.

 

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.