sakal kıran

sakal kıran

bende sakal kiran var yaklasik on veya onbesgun oldu

Sakal Kıran

sakal kıranSakal kıran, sakal dökülmesi ile özdeşleşmiş bir problemdir. Genelde yüz ve çenede görülen nohut yada para büyüklüğünde meydana gelen alanlarla temsil edilir.

Erkeklerin hepsinde görülen bir problem olmamakla beraber olayın psikolojik boyutu son derece sinir bozucudur. Bazı kaynaklar temizlik yönünden yoksun olmayı ve kişisel eşyaların ortak kullanımını sakal kıran hastalığı ile ilişkilendirilmiştir.

Traş etmenin sakal çıkaracağı yönündeki yanlış düşünce, erkekleri sık sık tıraş olmaya yönlendirmektedir. Fakat, sakal dökülmesi bunun aksine, uzman bir doktor desteği alınması gereken bir problemdir. Tedavi edilmediği zamanlarda kılsız alan genişlemekte ve yayılma göstermektedir.

Uzmanlar, sakal dökülmesi için iki ana sebep üzerinde yoğunlaşmışlardır:

Bunlar arasında sıklıkla görülen neden, olayın psiklojik olduğudur. Üzüntü, sıkıntı, stres, ciddi bir hastalık, depresyon, aile faciaları, kazalar, sınav dönemi aralıklarda geliştiği tespit edilmiştir.

İkinci sıklığı ise mantar enfeksiyonu almaktadır.

Diğer nedenler arasında ise küçük yaşlarda yüze alınan travmalar ve yanıklar sonucu kıl köklerinin deformasyonu da sakal çıkmamasına yol açabilir.

Tedavisi için cilt hastalıkları uzmanına başvurmanızı öneririz.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.