psikiyatrik ilaç kullanımı

babama anksiyete bozukluğu teşhisi kondu ve yaklaşık 5 aydır cipram kullanmaya başladı. Zaman zaman cypramla birlikte alkol (1-2 kadeh) kullandı. Ama son birkaç gündür ilacı bıraktı ve hergün 1-2 kadeh alkol almaya başladı. Cipramla birlikte alkol alımı sakıncalı mıdır? İlacı böyle birden bırakmanın ne gibi sakıncaları olabilir?

cevap:

Cipram, “sitalopram” etken maddesi içeren seratonin geri alım inhibitörlerinden birisidir. Alkol ile sitalopram arasında farmakodinamik bir etkileşim bildirilmemişse de, birlikte kullanımları önerilmez.

Antidepresanlarla tedavi “şikayetleri geçirmek” üzere olduğundan tekrarları önlemek için kullanıma “6 ay ya da daha uzun süre” devam edilmelidir. Erken kesmek şikayetlerin yeniden görülmesini hızlandıracaktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.