kasıklarda kaşıntı

kasıkta kaşıntı, defalarca dermatologlara gittim egzama türü mantar denildi defalca ilaç tedavisi ama geçmiyor kanamaya varan kaşıntı genelde uyukudan uyandırır şekilde…

cevap:

kasık bölgesinde en sık karşılaştığımız kaşıntı nedeni bu bölgenin mantar enfeksiyonlarıdır.(tinea corporis)

Mantar enfeksiyonları uzun süreli tedavi gerektiren, kişsel hijyene özel önem verilmesi gereken bir durumdur. Sadece yıkanmak temiz tutmak değil, giyilen eşyaların da temiz olması gerekir. O bölgeyi kuruladığınız havluyu sık değiştirmelisiniz. Çünkü mantar sık ve kolay bulaşabilen bir enfeksiyondur.

Tabii bunun yanında geniş etkli uygulayacağınız tedaviyi de aksatmamanız gerekir. Eğer evliyseniz, eşinizin de beraberinizde tedavisi gerekir.  İlaç kullansanız dahi mantar enfeksiyonlarının tedavisi en az 3 ay sürmelidir. Tedavi için krem ve şampuanların yanı sıra doktorunuz hitiyaç gördüğünde hap şeklindeki ilaçları da önerecektir.

Tabii bir de durumun nörodermatite çevirmiş olma olsalılığı var. Bunun ayrımı ancak lezyonun dikkatli muayenesi sonucu konabilir. Nörodermatit için tedavi daha farklı ilaçlarla yapılır. Kişisel hijyen ve çamaşır değiştirmenin çok fazla faydası görülmez. Ancak her iki durum içinde uygun olanı pamuklu slip donların tercih edilmesi daha sağlıklı bir seçim olacaktır. Nörodermatit tanısı konulursa kullandığınız vücut şampuanından kremlere kadar her şeyi gözen geçirmek gerekir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.