kahverengi akıntı

Ben 28 yasinda bekar ama duzenli ilişkisi olan bir bayanım benim sorunum ara ara olmak uzere maksimum bir hafta süren kahverengi bir akıntım oluyor. Neden kaynaklıdır?

Bayanlarda bir hayli sık görülen Kahverengi vajinal akıntı çoğu zaman bir endişe nedenidir. Bir kadın olarak muhtemelen,vajinal akıntı sorunu ile karşılaştığımızda nedenini de az buçuk tahmin ederiz. Kadınlarda görülen kırmızı ya da berrak renkteki vajinal akıntıların görünmesi oldukça normaldir, ama koyu kırmızımsı kahverengi renkte görülen vajinal akıntılar ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilmektedir.

Kahverengi Akıntının Sebepleri:
Vajinal akıntı söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken şey akıntının rengi ve kıvamıdır. Vajinal akıntı da genel olarak koyu renkler ve yoğun akıntı tehlike olarak kabul edilir. Bu genelde doğru bir kabul olsa da her zaman için geçerli değildir. Yani bazı durumlarda açık renkli ve yoğun olmayan akıntılar da tehlikeli olabilmektedir.

Kahverengi akıntının sebepleri nelerdir?

Kahverengi akıntı genellikle önemli bir durumdan kaynaklanmamaktadır. Çoğunlukla “kahverengi akıntı” ilk genç kızlıkta adet kanamalarının başlangıcını işaret eder. Erişkin bayanlarda ise kahverengi akıntı adet sonlarında ortaya çıkan normal bir durumdur. Çünkü kahverengi akıntılarının asıl sebebi endometriyal hücrelerimizdir. Zira vajina ve rahmimizin duvarı bu endometriyal hücrelerle kaplıdır. Bu hücreler, yerlerine yeni hücreler geçtiğinde vücuttan atılırlar bu atılma işlemi vajina yoluyla gerçekleşir.

Ancak bütün bu söylediklerimizden farklı şeyler de vardır. Mesela kahverengi akıntıların sebebi ciddi bir hastalık da olabilir.

  • Serviks kanseri (rahim ağzı kanseri)
  • Pelvik inflamatuar (yumurtalık, rahim yada rahim boyu iltihabı) Hastalık
  • Gonore (belsoğukluğu)
  • Vajinal mantarlar
  • Vajinal siğiller Bu ciddi hastalıklardan bazılarıdır.

Kahverengi Akıntılarım Var Ne yapmalıyım?

Bu makalenin yazılış amacı sizleri uyarmak ve ciddi şeylerin olabileceğini kabul etmenizi sağlamaktır. Bu durumda kahverengi akıntı gördüğünüzde bir doktora başvurmanız gerektiğini de anlamış olmalısınız.

Sevgili bayanlar genelde bu tür sorunlarda internetin başına geçer ve durum hakkında kısa bilgiler ediniriz. Daha sonra da verilen bazı kürleri uygular ve durumun geçmesini bekleriz. Ancak alternatif yolların her zaman işe yaramayacağı durumlar da vardır. Bizim sizlere tavsiyemiz öncelikle bir doktora görünmeniz ve durumunuzu ayrıntılı tetkikler yaptırarak açıklığa kavuşturmanızdır. Bütün bu süreçlerden sonra ne yapmanız veya ne yapmamanız gerektiği kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.