gebelikte cilt altında ödem

cevap

cevaphocam henüz 3 aylık olan bebeğimizin cilt altında özelikle boyun bölgesinde oluşan su toplanması var. gittiğimiz doktorumuz bu gebelik büyük ihtimalle sonlanır dedi. kan uyuşmazlığı testi yaptı sonuç temiz çıktı. şuan 2 li testi bekliyoruz 10 güne elimizde olur. o testin sonucuna göre göbekten su alınacakmış. eğer sonuçlar temiz çıkarsa gebelik devam ettirilecekmiş . yok kötü çıkarsa tıbben sonlandırmak gerekiyormuş. bir de gittiğimiz 2 . doktorumuz biraz daha bekleyelim henüz erken belki bu durum normal bir şey olur ve kendiliğinden düzele bilir dedi. çocuğun gelişiminde hiç bir sorun yok diğer organları gayet iyi kalp atışı falan çok iyi. eşimle akraba değiliz  sizden öğrenmek istediğim şu çocuğun cilt altında oluşan bu ödem geçer mi göbekten su aldırmak ne kadar güvenlidir çocukta oluşan bu durum onun özürlü kalmasına sebep olur mu..bu şekilde dogma ihtimali var mı. doğarsa doğduktan sonra ne gibi sorunları olabilir . benim korkum doğupta özürlü kalması. aldırmayı düşünüyoruz.. hocam ilk çocuğumuz kafamız karışık .ense kalınlığı falan normal çocukta. hocam çocuğun diğer organlarında sorun yok alt beyin üst beyin oluşmuş kalbi iyi atıyor ciğerler falan normal sadece boyun kısmında su ödem yapmış ..

Öncelikle her şeyin hayırlısı diyelim. Yapılan şu: Ultrasonda tespit edilen mesafe fazlalığı. Beklenmedik bir durum. genelde genetik bozukluk neticesinde ortaya çıkar. Ancak bunun tam teşhisi amniyosentez (anne karnından sıvı alınması) denilen uygulama ve tetkikten sonra ortaya konabilir. Bu testin neticesine göre zaten doktorunuz size durumu izah edecek ve gebeliği “bebeğin özürlü doğması ihtimaline karşı” alınması (kürtaj) yönünde tercih sunacaktır.

Testin normal gelme durumu vardır bu durumda gebelik takiplerinize devam edilir. Neticede büyük ihtimal inşallah sağlıklı bir bebeğiniz olma ihitmali de var. Tabii bebeğin sağlıklı doğma şansının ne kadar yüksek olduğu çıkacak olan testin sonucu ve doktorunuzun muayene bulgularıyla ortaya konur. Nitekim şu haliyle sadece ihtimal olan bir ödem söz konusu . Şu anda endişelenmeniz normal ancak o kadar korkmayın. Sonuçları bekleyin. Doktorunuz takip edelim dediyse mutlaka çocuğun normal olduğuna dair bir muayene bulgusu vardır ancak o da emin olmak için ileri tetkik istemiştir.

Eşinin moralini yüksek tut. Sonuçta test normal geldiğinde gebeliğin sağlıklı bir şekilde yürümesi için onun üzülmemesi gerekir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.