boyun ağrısı, kırığı

ben 2006 yılında trafik kazası yaptım ve boyun omurlarından c2  kırıldı teşhis olarak tip3 odontoid fraktür konuldu 2-3 yıldır ise boynumun sağ tarafından ağrı giriyor doktorum kırık oluşan bölgede kayma olduğunu kaymanın artması durumunda ise ameliyat olmam gerektiğini söyledi ben kaymanın azalması için veya durması için ne yapmalıyım ayrıca kayma artarsa boynumu sabitleyeceğini söyledi kayma olan bölgeden boyun sabitlenirse boynumu hareket ettiremez miyim?

cevap:

disk kayması nedeniyle eğer kırık durumunuz müsaitse Fizik Tedavi görebilirsiniz. Bu şekilde kırık bölgesi kasları kontrol altına alınabilir. Kaymanın ilerlemesi yavaşlar/geçebilir. Ancak bu riskli bir yöntemdir ve çoğu doktor ameliyatın daha uygun olduğunu hastalarına söylemek zorundadır. Aslında ameliyat olmanız kırık için daha iyi bir müdahale olur. Boynun sabitlenmesi hareket etmenizi kısmen engeller. Kısmi hareket kısıtlılığı olabilir…

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.