bebeğimi nasıl beslemeliyim

kızım şu an 3.5 aylık. 2 ay 24 günlükken 6200, bir önceki ayda 5780, doğum kilosuda 3300.doktor kilo alımında azalma olduğunu mamaya başlamamı söyledi. ama ben mama vermedim,sütümü artırmaya çalıştım.sütümde bazı zaman yetiyo,bazı zamanda yetmiyo.sizce sadece anne sütü ile beslemeye devammı etmeliyim yoksa mama vermeliyim?

cevap:

Bebek ve çocuklar için gelişim, önceden belirlenmiş ve tıp camiasında kabul görmüş olan tablolarla karşılaştırılmalı değerlendirilir. Bunun için yenidoğandan başlayıp ergenliğe kadar olan tüm çocuklar için boy ve kilolarının ortalama değerler alınarak boy ve kiloya göre ayrı ayrı tablolar oluşturulmuş ve belirli değerler çıkarılmıştır.

Örnek olarak sizin kızınızla ilgili bir değerlendirme yapalım:

İşte 0-3 yaş arası “kız” çocukları için hazırlanmış olan tablo:

Bu tabloya göre kızınızın doğumdan itibaren kilosunu değerlendirelim…

Görüldüğü üzere aslında bebeğiniz normal kilosunu sürdürmekte… Bu şekliyle devam ederse ek bir gıda vermenizi gerektirecek bir durum yok. Bebeklerin özellikle ilk 6 ayında sadece annesütü ile beslenmesi asıl hedeftir. Dolayısıyla bebeğe ek gıda vermektense sütünüzün yetersiz olduğundan endişe ediyorsanız sütü arttırmaya yönelik besinlenebilirsiniz.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.