babadan kuşa grip bulaşır mı

cevap

cevap

babam grip oldu evde de muhabbet kuşu var ve kuş genelde yakın temas halinde bizimle ağzımıza falan geliyor babamdan kuşa grip geçer mi?

Öncelikle geçmiş olsun. Grip virüslerle yayılan bir hastalıktır. Bu virüslerin de kendi içinde çeşitleri vardır. Bu çeşitler virüslerin bulaşma ve hastalıklandırma özelliklerine göre ayrılırlar. Mesela bazı grip virüsleri tavuk ve köpekleri aynı anda hasta ederken bazıları kuş ve insanları hasta edebilir. Kuşları hasta ederken insanı hasta etmeyen virüsler de vardır.

Dolayısıyla babanızdaki virüs çeşidi kuşları enfekte edebilen bir grip virüsü ise muhtemelen bulaş söz konusu olur ve kuşla yakın temastaki diğer aile bireyleri de hastalanacaktır. Dikkatli olunmalı. Ama insan-kuş geçişi sağlamayan bir virüs çeşidi ise o zaman sorun olmayacaktır.

Tabii sorunun gribin babadan kuşa grip geçmesi şeklinde gelmesi ilginç olmuş. Babadan diğer aile fertlerine direk bulaş daha büyük ihtimaldir. Evde bir hayvanın hastalanmasından ziyade grip hastalığının bulaşmaması için diğer aile üyelerinin kendi sağlıklarına dikkat etmesi daha uygun olur.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.