Atom tedavisi nedir?

Atom tedavisi kimlere uygulanır

Atom tedavisi, tıbbi adıyla radyoiyod tedavisi, düşük dozda hipertiroitiyi tedavi etmek için yüksek dozda da tiroit kanserinde cerrahi tedaviye ek olarak veya uzak metastazları tedavi etmek için kullanılıyor.

Radyoiyot tedavisi hipertiroidi ve tiroit tümörlerinin tedavisinde uygulanır. Hipertiroidi tedavisinde düşük doz (<30mCi), iyi diferansiye tiroit tümörlerinde (papiller ve folliküler) yüksek doz (>100mCi) radyoiyot verilir. Yüksek doz alan hastalar hastanede özel bir odada yatırılarak tedavi edilir. Düşük doz alan hiperitroidi hastaları ise ayakta tedavi edilir.

saglikdanisma hakkında 20405 makale
Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

İlk yorum yapan olun

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.