ALT AST oranı

Karaciğer Fonksiyon Testleri

Kronik hepatit B hastasıyım. HBV DNA viral yük tedaviden önce 9155 ti.İlaç kullanmaya başladıktan sonra 378 e düştü.(Bununla birlikte diğer değerlerim de düştü Hbsag-Antihbs- HBeAg -ANTİHBe ) İlaç kullanmaya başlamadan önce AST 52 (5-31) ALT 27(5-32) idi. Hepatit B için Enketavir etken maddeli ilaç kullanmaya başladım.AST 25 (5-34) ALT 9 (0-55) olarak düştü.

Sormak istediğim soru karaciğer hasarlarında ALT AST oranı yüksek olursa karaciğer hasarı daha fazla oluyormuş. Benim ALT AST oranı 2,7 olarak çıkıyor. Bu değer alkole bağlı karaciğer hasarların da bu şekilde çıkarmış. Ben hayatımda alkol kullanmadım. Sebebi ne olabilir? (Hazan)

Cevap:

Karaciğerde bir hasar olup olmadığını değerlendirmek üzere istediğimiz tetkiklerden iki AST (Aspartat Aminotransferaz) ve ALT (Alanin Aminotransferaz)’dir. Bu iki enzim dışında karaciğer hasarını gösterebilen ALP, bilirubin ve albumin gibi daha bir çok enzim vardır.

Aralarında en sık baktığımız tetkikler ALT ve AST olduğu için Karaciğer ile ilgili yapılan çalışmalar daha çok bu iki enzim ve birbirine oranlarıyla ilgili oluyor. Neticede:

Karaciğer Fonksiyon Testleri
  • Karaciğerin enfeksiyonuna veya alkole bağlı olmayıp da karaciğerde hasar oluşmuş kişilerde ALT AST oranı <1 tespit edilmiştir.
  • Alkole bağlı oluşan karaciğer hasarlarında %90 ALT/AST >1 tespit edilmiştir. Bu hastaların %70’de bu oran >2’dir.
  • Yine Siroz hastalığına bağlı gelişen karaciğer hasarlarında ALT/AST oranı >1 olsa da 2’nin üstüne çıkmadığı tespit edilmiştir.

Dikkat edilirse tüm bu tespitlere rağmen oranlar belirlenen hastalığı yansıtmayabilir. Yani sorunuzda sorduğunuz üzere sizin ALT/AST oranınızın 2’in üstünde çıkmış olması karaciğer hasarınızın alkole bağlı oluştuğunu göstermez. Çünkü ALT AST oranı 2’nin üzerindeki 100 kişiden 70’inin karaciğer hasarının alkole bağlı olduğu kalan 30’unun daha farklı bir nedenden de kaynaklanmış olabileceği ifade edilmiştir. Siz mevcut Hepatit rahatsızlığınız nedeniyle bu kalan yüzde 30’luk dilimde sayabilirsiniz kendinizi.

saglikdanisma tarafından

Bu yazı saglikdanisma.NET editörü tarafından yayınlanmadan önce TIP DOKTORU tarafından değerlendirilmiş ve bilimsel doğruluğu onaylanmıştır. Yazı içeriğinden kaynak gösterilen kişi/kurum sorumludur. Kaynak gösterilmeden yayımlanmış yazıların içeriği ve telif haklarıyla ilgili şikayetlerinizi bize her zaman iletişim sayfasından iletebilirsiniz. Bu sitedeki yazılar kullanıcılarını bilgilendirmek için yayınlanmıştır. Rahatsızlığınızın tanısı veya tedavisi için önerilerde bulunmaz, doktorunuzun tavsiyelerinin yerine geçmez. Site kullanıcıları site kullanım koşullarını bu sayfada okumuş ve kabul etmişlerdir.

0 yorum

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.