Çocuklar İçin Antibiyotik Hazırlamak

tozantibiyotikKış aylarının yaklaşmasıyla beraber çocuklarda görülen ateşli hastalıklarda artış yaşanmaktadır. Ateş viral veya bakteriyal enfeksiyon kaynaklı olabilmektedir.

Viral olan Ateş Hastalıklar için ANTiBiYOTiK kullanmaya GEREK YOK!

Ancak bakteriyal kökenli hastalıklar için mutlaka ANTiBiYOTiK başlanmalıdır. Antibiyotik başlanması gerektiğine ve hangi antibiyotiğin kullanılması gerektiğine ancak DOKTORUNUZ KARAR VEREBİLİR.

Çocuğunuz ateşlendiğinde ÖNCELİKLE YAPMANIZ GEREKENLERi bu sayfamızda okuyunuz. Hala düşüremediğiniz ateşli çocuğu mutlaka doktor muayenesine götürünüz. Doktorunuz gerekli görürse antibiyotik başlayacaktır.

Bu yazı piyasada toz halinde satılan antibiyotik ilaçların nasıl hazırlanması gerektiği hakkında bilgi vermektedir.

Kutudan çıkardığınız toz halindeki antibiyotiği toz iyice harmanlansın diye çalkalıyoruz. Tozların dağıldığını gördükten sonra daha önceden kaynatıp soğuttuğumuz (böylece temiz su haline gelmiş oluyor) suyu şişe üzerinde işaretlenmiş çizginin 2/3 (TAMAMI DEĞİL: sadece üçte ikisi) kadarını doldurup çalkalıyoruz.

5 dakika dinlenmeye bırakıyoruz ki bu arada toz iyice çözünsün ve ilaç kendini suya bıraksın.

5 dakika bekledikten sonra işaretli yere kadar daha fazla su koyup çalkalıyor ve ilacı içmeye hazır hale getirmiş oluyoruz.

İlaç (özellikle antibiyotikler) mutlaka doktorunuzun tavsiye ettiği miktar ve sıklıkta kullanılmalıdır.

[su_note note_color=”#edebeb”]Genelde;

  • Augmentin, Amoklavin, Bioment, Klamoks, Serozil, Aksef, Sefaks, Setrizin, Sefoksil isimli ilaçlar 12 saatte bir (günde 2 kez)
  • Zitromaks, Azitro isimli ilaçlar günde bir kez kullanılır.[/su_note]

Tüm ilaçlar günün aynı saatinde alınmalıdır. Çocuk iyileşmiş bile olsa antibiyoikli ilaçlar bırakılmamalı ve doktorunuzun söylediği gün kadar (en az 7 gün) kullanılmalıdır. (Zitromaks, Azitro 3 veya 5 gün kullanılır.)

İlaç hazırlandıktan sonra buzdolabı kapağında AĞZI TAM KAPALI şekilde saklanmalıdır. Bir sonraki kullanımda dolaptan çıkardığınız ilacı direk çocuğa VERMEMELİSİNİZ. Oda sıcaklığında beklettikten sonra ılıdığını tespit edip bu şekilde vermeniz uygun olur.

İlaç hazırlandıktan sonra en fazla 15 gün dayanır. Sonra kaldırıp atılmalıdır.

antibiyotik-nasil-etki-eder

İlaçları çocuğunuzun erişemeyeceği bir yere koymalısınız. Olması gerekenden daha fazla (iki üç ölçek fazla) verdiyseniz veya ilacı normal dozunda vermiş olsanız bile çocukta beklenmeyen KAŞINTI, KIZARIKLIK, KUSMA, ÖKSÜRÜK gibi belirtiler tespit ederseniz, ACİL OLARAK BİR SAĞLIK KURULUŞUNA MÜRACAAT ETMELİSİNİZ.

Doktorunuz Antibiyotik Önerdiyse Kullanın!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir