böbrek taşı, bebekte

10 aylık erkek bebeğimizde ultrason ve tahlil sonucunda 4,5 cm çapında böbrek taşı ortaya çıktı..çocuk üroloğu taş kırma tedavisi uygulanacağını söyledi.acaba bunun bir zararı varmı veya tavsiye edilen başka tedavi yöntemleri varmıdır?

cevap:

Böbrek ve idrar yolları taşlarının tedavisi yetişkinlerde olduğu gibi taşın büyüklüğü, yeri, cinsi ve tıkanma yapıp yapmadığına bağlı olarak değişir.

Çocuklarda 3-4 mm çapından küçük taşlar genellikle kendiliğinden düşerler. Bu nedenle herhangi bir girişim gerektirmezler. Ancak belli bir süre düşmezlerse veya tıkanma yaparlarsa girişim gerekir.

Daha büyük taşlara ise yerine ve büyüklüğüne göre tedavi açık veya kapalı cerrahi, taş kırma veya ilaç tedavisi olabilir.

kaynak: Op.Dr. Erdal KALCI Üroloji Uzmanı

Memorial Hastanesi Üroloji Bölümü Başkanı, Prof.Dr. Kemal Sarıca, çocuklarda taş hastalıklarının tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili Yeni Şafak’a bilgi verdi: (alıntıdır – yazının aslı için link)

Günümüzde erişkin hastalar için böbrek içerisinde yer alan 2 cm. ve altındaki taşların tedavisinde ilk ve etkili tedavi seçeneği, taş kırma yöntemi olarak uygulanmakta. Erişkin hastalar ile aynı sıklıkta olmamasına rağmen son yıllarda özellikle çocuk hastalarımızda da idrar yolu taş hastalığı artan bir sıklıkla tespit edilmektedir. Uygulanan şok dalgaları ile kırılarak küçük parçalara bölünen taşları bol bol hareket ederek ve su içerek düşüren hastalar bu işlem sonrasında kısa sürede günlük aktivitelerine geri dönebilmektedir. Çocuk taş hastalarının ESWL tedavisi sonrası kırılan küçük taş partiküllerinin erişkin hastalara kıyasla çok daha çabuk ve sorunsuz olarak döktüğü gözlenmektedir. Bugün artık kesin olarak bilmekteyiz ki bir taş hastası ilk taş atağını ne kadar erken yaşta geçirir ise taş hastalığının nüks etme riski de o kadar fazladır. Dolayısıyla çocuk taş hastaları ESWL tedavisi ile taşlarından arınsalar bile yeni taş oluşumu açısından yüksek risk altındadırlar. Bu nedenle çocuk hastaların 24 saatlik idrar ve kan incelemelerinin yapılarak nükslerin önlenmesine yönelik diyet ve ilaç tedavilerinin düzenlenmesi çok önemlidir

3 thoughts on “böbrek taşı, bebekte”

  1. size ne kadar faydalı olur bilemem ama öncelikle kırdırma tedavisi yapılmalı,4,5cm taş küçük bir taş değil.Ama bu tedavi başarılı olur mu olmaz mı bunu nasıl olsa göreceksiniz.Ama olmazsa inşallah olur,eşkina balık taşını bir araştırın ama mutlaka doktor kontrolüyle…

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir