bebeğimi nasıl beslemeliyim

kızım şu an 3.5 aylık. 2 ay 24 günlükken 6200, bir önceki ayda 5780, doğum kilosuda 3300.doktor kilo alımında azalma olduğunu mamaya başlamamı söyledi. ama ben mama vermedim,sütümü artırmaya çalıştım.sütümde bazı zaman yetiyo,bazı zamanda yetmiyo.sizce sadece anne sütü ile beslemeye devammı etmeliyim yoksa mama vermeliyim?

cevap:

Bebek ve çocuklar için gelişim, önceden belirlenmiş ve tıp camiasında kabul görmüş olan tablolarla karşılaştırılmalı değerlendirilir. Bunun için yenidoğandan başlayıp ergenliğe kadar olan tüm çocuklar için boy ve kilolarının ortalama değerler alınarak boy ve kiloya göre ayrı ayrı tablolar oluşturulmuş ve belirli değerler çıkarılmıştır.

Örnek olarak sizin kızınızla ilgili bir değerlendirme yapalım:

İşte 0-3 yaş arası “kız” çocukları için hazırlanmış olan tablo:

Bu tabloya göre kızınızın doğumdan itibaren kilosunu değerlendirelim…

Görüldüğü üzere aslında bebeğiniz normal kilosunu sürdürmekte… Bu şekliyle devam ederse ek bir gıda vermenizi gerektirecek bir durum yok. Bebeklerin özellikle ilk 6 ayında sadece annesütü ile beslenmesi asıl hedeftir. Dolayısıyla bebeğe ek gıda vermektense sütünüzün yetersiz olduğundan endişe ediyorsanız sütü arttırmaya yönelik besinlenebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir