babadan kuşa grip bulaşır mı

cevap

babam grip oldu evde de muhabbet kuşu var ve kuş genelde yakın temas halinde bizimle ağzımıza falan geliyor babamdan kuşa grip geçer mi?

Öncelikle geçmiş olsun. Grip virüslerle yayılan bir hastalıktır. Bu virüslerin de kendi içinde çeşitleri vardır. Bu çeşitler virüslerin bulaşma ve hastalıklandırma özelliklerine göre ayrılırlar. Mesela bazı grip virüsleri tavuk ve köpekleri aynı anda hasta ederken bazıları kuş ve insanları hasta edebilir. Kuşları hasta ederken insanı hasta etmeyen virüsler de vardır.

Dolayısıyla babanızdaki virüs çeşidi kuşları enfekte edebilen bir grip virüsü ise muhtemelen bulaş söz konusu olur ve kuşla yakın temastaki diğer aile bireyleri de hastalanacaktır. Dikkatli olunmalı. Ama insan-kuş geçişi sağlamayan bir virüs çeşidi ise o zaman sorun olmayacaktır.

Tabii sorunun gribin babadan kuşa grip geçmesi şeklinde gelmesi ilginç olmuş. Babadan diğer aile fertlerine direk bulaş daha büyük ihtimaldir. Evde bir hayvanın hastalanmasından ziyade grip hastalığının bulaşmaması için diğer aile üyelerinin kendi sağlıklarına dikkat etmesi daha uygun olur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir