Apse

abse
Sol taraftaki parça sağlam deri dokusu (Healthy skin) örneğidir. Sağdaki örnek ise dermis tabakası altında gelişmiş olan Abse (Abscess), iltihap (Inflamation) dokusunu göstermektedir.
Blood Vessel: Kan damarı
Sweat Gland: Ter Bezi
Epidermis: Dış deri dokusu
Dermis: İç deri dokusu
Hair Follicle: Kıl kökü
Fat: Yağ tabaka

Genellikle bakteri istilasına bağlı bir tahriş sonucu cilt dokusunda oluşan bir olaydır. Sadece cilt dokusu değil, enfeksiyona bağlı iç organlarda da abse oluşabilir. Bu durum ciddi tedavi gerektirir ve bazen hastalar günlerce hastanede yatabilir.

Abse Oluşumu

Vücudun savunma hücreleri (makrofajlar) doku içinde bulunmaması gereken yerde bir enfeksiyon odağı (mikrop) tespit ettiğinde hemen polis gibi bu odağın etrafını sararak yardımcı kuvvetler (nötrofil, bazofil, eozinofil, komplemanlar, platelet vs.) çağırırlar. Doku bu elemanların gelmesiyle enfeksiyonu olduğu yerde sınırlar ve inflamasyon (iltihap) oluşturur. Zamanla sağlam kısımlardan ayrılmış olan enfeksiyon odağı, ölü akyuvarlar, bakteriler ve doku arasına sızmış olan sıvı ile  irin adı verilen birikintiyi oluşturur.

İrin kötü kokulu ve yeşil bir akıntıdır. Ağrıya neden olan ve abse patladığında akan sıvı maddedir.

abse

Abse oluşumunun vücut yüzeyindeki ilk belirtisi, dokunulduğunda ağrıyan, sert, kırmızı bir bölgedir. Abse yerleşmeye ve irin oluşmaya başlayınca, bu kırmızı alanın sınırları çok belirginleşir ve merkezi yumuşamaya başlar. Genellikle, irin, direnci en az olan bölgeye doğru ilerler, bir çıkıntılı iltihaplı nokta oluşturur.

Zamanla, abse patlar ve irin dışarı akar. Abse yerleşip irin oluşur oluşmaz, o bölge yarılırsa, ağrı ve olayın ilerlemesi önlenmiş olur. İrin oluşmadan ve abse yerelleşmeden yarmak veya iğneyle delmek gereksizdir, çünkü bu takdirde abse yayılır.

İki yöntemle abse gelişimi önlenebilir!

Abse gelişimini önlemek alınacak iki önlemle mümkündür. Absenin büyüklüğüne göre ağızdan veya lokal olarak yara bölgesine uygulayabileceğiniz antibiyotik kullanmak ve o bölgeye kan akımını artırmak için abse alanını dinlendirip sıcak tutmak. Sıcak ödemli olan abse dokusunda ağrıyı arttırabilir veya abse dokusundaki mikrobun kana bulaşmasına neden olabilir. Bu yüzden absenin büyümeden bilinçli bir şekilde tedavisinin yapılabilmesi için en iyisi, küçük bir abse bile olsa doktorunuzun fikrini almalısınız.

Patlayıp akan abse, akıntının serbest olduğu ve bölgenin kuru tutulabildiği hallerde, çok çabuk iyileşir. Akan absenin üstünü temiz, kuru gazlı bezle kapatmak ve bu gazlı bezi sık sık değiştirmek gerektir. İltihaplı doku vücuttan uzaklaştıkça abse daha hızlı iyileşecektir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir