Atopik Dermatit ve Doğru Bilinen Yanlışlar

28 Şubat 2018 saglikdanisma 0

Kronik bir cilt hastalığı olan atopik dermatit’in tedavisi sırasında aileler bazen çelişkiye düşmektedir. Kronik hastalıkların tedavisi uzun sürdüğü için bu süreçler olağan karşılanmaktadır. Bu durumu önlemek için aralıklı olarak bilgilerimizin doğru kaynaklar tarafından güncellenmesi gerekmektedir. Bu videoda Prof. Dr. Koray HARMANCI atopik dermatit tedavisinde sıklıkla rastladığımız yanlış uygulamalar hakkında bilgilendirme yapıyor.

Besin Alerjilerinde Tanı

28 Şubat 2018 saglikdanisma 0

Daha çok çocuklarda görülen besin alerjilerinin tanı konulmasında ortaya çıkan bulguların özellikleri çok önemlidir. Hastanın öyküsü ışığında yapılacak testlerin seçimi ve sonuçların yorumlanmasında son derece dikkatli olunmalıdır. Besin alerjilerine tanı konulmasında izlenecek yolu Prof. Dr. Gülbin BİNGÖL sizler için özetledi.

AVM’ler vitaminsiz bırakıyor!

28 Şubat 2018 saglikdanisma 0

Güneş ülkesi olmasına rağmen ülkemizde yaşayan çok sayıda insanda D vitamini eksikliği var. Uzmanlara göre bu durumun en önemli sebeplerinden biri de AVM’lerin ışıltılı cazibesine kapılan insanların hafta sonlarını bile kapalı mekânlarda geçirmesi.

Kanserle mücadelede yeni strateji: Ölümsüz kanser kök hücresi “Aşil topuğu”ndan vurulabilir mi?

28 Şubat 2018 saglikdanisma 0

İngiltere ve İtalya’nın ortak çalışmasını, “Kanserle mücadelede yeni bir strateji” olarak nitelendiren Onkolog Prof. Canfeza Sezgin, kanser kök hücrelerinin yok edilmesinde etkili olabilecek bir yöntem geliştirildiğini söyledi. Yöntemin birinci basamağında kök hücrelere antibiyotik ile saldırıldığını belirten Onkoloji Profesörüne göre, antibiyotik ile kanser ilaçları birlikteliğinin sağlandığı ikinci basamakta, ölümsüz kanser kök hücresini “Aşil topuğu”ndan vurmak mümkün olabilir.

“Nadir hastalıklar zamanında tedavi edilmezse ölüme yol açabilir” (28 Şubat Dünya Nadir Hastalıklar Günü)

28 Şubat 2018 saglikdanisma 0

Çocuklarda görülen romatizmal hastalıklara dikkat çeken Çocuk Romatoloji Uzmanı Prof. Dr. Özgür Kasapçopur, nadir hastalıklarda erken tanının önemini vurguladı. 10 bin çocuktan 5’inde romatizmal hastalıkların görüldüğünü söyleyen Kasapçopur, “Tedavide gecikmek ciddi sağlık hasarlarına yol açabilir, hatta ölümle bile sonuçlanabilir” dedi.