Yılbaşı gecesi hastanede bitmesin!

31 Aralık 2017 saglikdanisma 0

Yeni yıl kutlamaları evde de planlansa dışarıda da organize edilse, genellikle büyük yemek masalarının kurulduğu etkinliklerle geçiriliyor. Bu özel gecede her zamankinden daha fazla yiyecek ve içecek tüketiliyor. Ancak yeni yılın ilk günlerini hastanede geçirmemek için uzmanların uyarı ve önerilerine de kulak vermek gerekiyor.

Gribe karşı 10 doğal savaşçı

31 Aralık 2017 saglikdanisma 0

Havaların buz kestiği, nezle ve gribin kol gezdiği bugünlerde bağışıklık sistemini güçlendirmenin başlıca yolu sağlıklı beslenmeden geçiyor. Özellikle de bazı besinler var ki, içeriğindeki bileşenlerle vücut direncini güçlendiriyor, gribe karşı doğal savaşçılar olarak bir adım öne çıkıyor.

Grip olmamak için vitamin kullanmak doğru mu?

31 Aralık 2017 saglikdanisma 0

Grip ve soğuk algınlığına yakalanmamak için doktor tavsiyesi olmadan, gelişigüzel, gereksiz ve aşırı miktarda vitamin hapı kullanmanın sakıncalı olduğunu belirten Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Pala, “Bilinçsizce tüketilen bu vitaminler insan sağlığına yarardan çok zarar veriyor” dedi.

Viral hepatitlere aşı uyarısı

31 Aralık 2017 saglikdanisma 0

Karaciğer nakline sebep olan en ciddi etkenin siroz, sirozun en önemli nedeninin de viral hepatitler olduğunu hatırlatan Prof. Ender Dulundu, “Aslında siroza neden olan viral hepatitlerin büyük kısmı önlenebilir hastalıklardır. Bunun yolu da aşılanmaktan geçmektedir” dedi.

Grip ani işitme kaybına sebep olur mu?

31 Aralık 2017 saglikdanisma 0

Uzmanlar, nezle, grip, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğunlukla orta kulağı, nadiren de iç kulağı etkileyerek işitme kayıplarına yol açabildiğini söylüyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan “aşı” açıklaması

31 Aralık 2017 saglikdanisma 0

Sağlık Bakanlığı’nca, “Aşılamayla elde edilen başarılara rağmen hiçbir bilimsel dayanağı olmadan sorumsuzca yapılan açıklamalar, aşılama konusunda vatandaşlarımızda az da olsa tereddüde yol açmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalara göre aşılar son derece güvenilir biyolojik ürünlerdir. Üretim ve dağıtım aşamalarında çok sıkı kontrolden geçmektedir” değerlendirmesi yapıldı.